Sinoć je u Konjicu, u okviru manifestacije „Merhaba, ej, naš Resule“, u Galeriji Medžlisa islamske zajednice Konjic održana promocija knjige „Klek-Neum i Sutorina u osmanskim dokumentima XIX stoljeća“ autora dr. Emira Demira.
Promotor knjige historičar mr. Alen Zečević je rekao da je knjiga po svojoj formi jedno od osvježenja na polju bh. historiografije.
„Knjiga predstavlja možda najznačajnije djelo kada se govori o pitanju granica Bosne i Hercegovine, odnosno Bosanskog ejaleta u 19. stoljeću na Jadranskom moru. Djelo govori o administarativnim, vojno-političkim, diplomatskim i drugim procesima između Bosne i njenih susjeda u 19. stoljeću, Mletačke Republike i Austro-Ugarske Monarhije. Ova knjiga je potvrdila postojanje rezličitih sakralnih objekata, prije svega, islamske graditeljske zone u tom području, potvrđeno je postojanje džamije u Klek-Neumu i donosi obilje podataka o vlasništvu i katastru na području Klek-Neuma i Sutorine i na više od 250 stranica obiluje dokumentima koji do danas nisu bili poznati i prvi put se ovom knjigom iznose na svjetlo dana“, rekao je mr. Zečević.
Autor knjige „Klek-Neum i Sutorina u osmanskim dokumentima XIX stoljeća“ dr. Emir Demir je izjavio da knjiga predstavlja njegovu i želju grupe ljudi da se napravi uvid u stanje u 19. stoljeću na području dva izlaza Bosne i Hercegovine na more Klek-Neum i Sutorinu.
„Prezentirano je 77 originalnih dokumenata iz Osmanskog arhiva, nešto dijelom iz Arhiva BiH, koji hronološki govore o stanju na ova dva izlaza, kao i o pojedinostima koje do sada nismo znali. Svaki od tih dokumenata je poseban svijet za sebe, svaki može doživjeti i određene opservacije i izučavanja, i mislim da je ovo moje zalaganje na neki način pionirsko“, izjavio je dr. Demir.