U Muzeju Hercegovine u Trebinju je na trideset izloženih panoa predstavljena „Arhitektonska kultura međuratnog Beograda“, autora Snežane Lazić i Jelene Mitrović Kocev.
Snežana Lazić kaže da je u pitanju izložba tehničke dokumentacije koja se čuva u fondu Istorijskog arhiva Beograda i koja predstavlja arhitekturu prijestonice Srbije između dva rata.
„Iz ‘okeana’ dokumentacije, prije svega Fonda tehniče direkcije, koja broji preko 16 hiljada predmeta, prikazali smo izgradnju Beograda u momentu kada postaje evropska metropola. Pokušali smo procvat grada tokom 30-ih godina XX vijeka da predstavimo ovom izložbom. Primarni cilj je bio da ukažemo na značaj zaštite arhivske građe i da apelujemo da se sačuva kvalitetna i lijepa arhitektura grada“, navodi Lazić.
Jelena Mitrović Kocev je rekla da im je namjera bila i da izložbom istaknu značaj gradskih službi, koje su regulacijom i planskim podizanjem objekata vodile razvoj Beograda.
„Osim državnih arhitektonskih objekata, kao što su željeznica, mostovi, javne zgrade, cjelokupno ostalo građevinsko i tehničko podizanje Beograda kao i gradnja svih privatnih zgrada poslije prvog svjetskog rata izvedeno je ili kontrolisano od strane Tehniče direkcije Grada Beograda. Izložba se sastoji iz dvije velike cjeline – rad opštinskih arhitekata i rad njihovih kolega iz privatne prakse“, istakla je Mitrović Kocev.
Simo Radić, kustos-istoričar u Muzeju Hercegovine rekao je da je večerašnja izložba početak saradnje između Istorijskog arhiva i Muzeja Hercegovine.
„Ovom izložbom obilježavamo Dan evropske baštine, a željeli smo da trebinjskoj publici predstavimo bogato nasljeđe Beograda, u arhitektonskom smislu. Izložba je urađena tako da svakom ovu temu učini zanimljivom, jer predstavlja arhitektonski razvoj Beograda od 1919, kada kreće obnova razrušene prijestonice i postepenog pretvaranja u modernu evropsku metropolu. Veliki doprinos razvoju Beograda, kakvog danas znamo, dali su ruske arhitekte koji su došli nakon Oktobarske revolucije, ali i domaći stručnjaci“, istakao je Radić.
Na izložbi, koja će u Muzeju Hercegovine biti otvorena do 12. oktobra, posjetioci mogu da vide građevine i planove javnih zgrada i privatnih objekata.