U analizi koju je naparavio CNN govori se o snazi Hezbolaha da se reorganizira i uzvrati udarac nakon što im je vođa ubijen. Hezbolah je u subotu potvrdio da je njegov vođa Hasan Nasralah mrtav nakon što je Izrael objavio da je ubijen u zračnom napadu u Bejrutu u petak.
Njegova smrt označava važan trenutak u novijoj historiji Bliskog istoka, ali dugoročne posljedice su neizvjesne. Ključno je pitanje da li ubistvo vođe znači i kraj militantne grupe, gledajući kroz historiju, navodi CNN, to se nije dešavalo.
Izrael treba da zna iz sopstvene historije da takvi udari ne uspevaju uvijek da osakate militantnu grupu. Izrael je 2008. ubio Hezbolahovog vojnog vođu , Imada Mughniyeha, u Damasku, u Siriji, ali grupa je tek u godinama koje su uslijedile nakon toga prikupila značajnu vojnu snagu.
Četiri godine ranije, Izrael je u zračnom napadu ubio osnivača Hamasa , šeika Ahmeda Jasina. Ipak, grupa se nije raspala, a skoro dvije decenije kasnije i dalje je izvodila napade, posljednji je 7. oktobra u Izraelu, ubivši oko 1.200 Izraelaca u jednom danu. Bio je to povod za krvavi pohod Izraela na Gazu.
Nedavno, u julu, Izrael je rekao da je ubio jednog od organizatora napada 7. oktobra, Mohameda Deifa , ključnog vojnog komandanta Hamasa, ali se ta militantna grupa i dalje bori u Gazi.
Izrael je praksu ubijanja vođa militatnih grupa i teroroističkih organizacija usvojio od svog partnera SAD.
SAD imaju svoju historiju ubijanja terorističkih vođa u nadi da će osakatiti svoje neprijatelje. Kada je Abu Musab al-Zarqawi, vođa Al Kaide u Iraku, ubijen u američkom bombardovanju 2006. godine, to je tretirano kao veliki proboj jer je Al Kaida u Iraku značajno doprinijela građanskom ratu koji je tada razarao zemlju.
Ipak, osam godina kasnije, Al Kaida u Iraku se na kraju pretvorila u ISIS , koji je preuzeo teritoriju veličine Portugala i predsjedavao populacijom od oko osam miliona ljudi u Iraku i Siriji. ISIS je izveo i razorne terorističke napade na Zapadu, na primjer, u Parizu 2015. godine u kojima je ubijeno 130 ljudi.
Ono što je zapravo okončalo ISIS-ov geografski “kalifat” nije bio napad na njegovo vodstvo, već kopnena kampanja protiv terorističke vojske od 2014. do 2019. koju su vodile iračka vojska i snage sirijskih Kurda uz podršku hiljada američkih vojnika i značajnih američkih zračnih snaga. ISIS-ova baza, drugi po veličini grad u Iraku, Mosul, totalno je uništena tokom ovog rata.
U maju 2016. tadašnji predsjednik Barack Obama odobrio je napad dronom u Pakistanu u kojem je ubijen sveukupni vođa talibana, mula Akhtar Mohammad Mansour. Ipak, danas talibani kontroliraju cijeli Afganistan.
Predsjednik Donald Trump naredio je napad u Bagdadu, u Iraku, početkom januara 2020. godine u kojem je ubijen Qasem Soleimani , komandant iranske Islamske revolucionarne garde snaga Kuds, koji je bio ključan za odnose Irana s njegovim proxy snagama u regiji kao što su Hezbolah, Hamas, Huti u Jemenu i šiitske milicije u Iraku.
Nakon što je Soleimani ubijen, Trump je rekao: “Solejmani je planirao neposredne i zlokobne napade na američke diplomate i vojno osoblje, ali smo ga uhvatili na djelu i ugasili ga.”
Ipak, njegova smrt nije imala trajni uticaj na iransku regionalnu moć i ambicije, a Hezbolah, Hamas i Huti u Jemenu nastavili su sa napadima na izraelske ciljeve, a šiitske milicije su nastavile sa napadima na američke ciljeve u Iraku.
Sjedinjene Države su označile talibane, Hute, Hamas, ISIS i Hezbolah kao terorističke grupe.
Ubistvo Nasralaha za Izrael je uspjeh kao dio napada na Hezbolah koji se intenzivirao ranije ovog mjeseca tajnom akcijom kada je eksplodiralo na hiljade pejdžera i voki-tokija praćenih masivnim zračnim napadima koji su uništili infrastrukturu i druge ciljeve te ubili hiljade civila.
Ali prerano je za otpisivanje Hezbolaha, iako je očigledno u neredu. Historija sugerira da će se reorganizirati i imenovati druge vođe da nastave svoju dugu borbu protiv Izraela piše CNN.