Kijevski projekt “Želim živjeti” poziva sjevernokorejske vojnike da se predaju ukrajinskim snagama u novom videu na korejskom jeziku. Ukrajinski projekt “Želim živjeti” objavio je novi video na korejskom jeziku, pozivajući sjevernokorejske vojnike da se predaju ukrajinskim snagama nakon njihovog raspoređivanja u borbene zone.
Obraćajući se vojnicima Pjongjanga na korejskom, u snimci poručuju: “Ne smijete besmisleno umrijeti u stranoj zemlji. Ne smijete ponoviti sudbinu stotina tisuća ruskih vojnika koji se nikada neće vratiti kući.”
Video prikazuje zarobljeničke logore u Ukrajini i obećava da će vojnici nakon predaje biti zadržani u skladu sa Ženevskim konvencijama, uz zajamčene sigurne uvjete zatočenja, hrane i medicinske skrbi ukrajinske strane. “Bez obzira koliko vojnika Pjongjang pošalje u pomoć Rusiji, bez obzira na odredište – ukrajinski logori za ratne zarobljenike spremni su primiti vojnike bilo koje nacionalnosti, vjere i ideoloških pogleda”, tvrde.
Prema Glavnoj obavještajnoj upravi ukrajinskog ministarstva obrane, prve sjevernokorejske vojne jedinice stigle su u srijedu navečer u borbenu zonu u ruskoj regiji Kursk. Obavještajna agencija je navodno rekla da se novopristigle trupe opremaju zalihama poput streljiva, posteljine, zimske odjeće, obuće i higijenskih proizvoda. Dodaju da zamjenik ruskog ministra obrane Junus-Bek Jevkurov nadzire njihovu obuku.
Ukrajinski projekt
Pokrenuta u rujnu 2022. od strane Ukrajinske glavne uprave za obavještajne poslove, 24-satna telefonska linija je uspostavljena za pomoć ruskim vojnicima da dobrovoljno predaju sebe ili svoje jedinice ukrajinskoj vojsci. U lipnju se više od 300 ruskih vojnika već predalo ukrajinskom zarobljeništvu, koristeći inicijativu koju je stvorila vlada, rekao je ranije ove godine predstavnik ukrajinske obrambene obavještajne službe Andrij Jusov.
“Broj ljudi spremnih na predaju je povećan. Samo u okviru ovog projekta više od 300 ruskih okupatora već se predalo u ukrajinsko zarobljeništvo”, objasnio je.
Jasno, ovakve ukrajinske navode i istaknute brojke, treba uzeti s rezervom, slično kao i informacije s ruske strane.
Mogu li mu sjevernokorejske trupe pristupiti?
Građani Sjeverne Koreje uglavnom nemaju pristup internetu, a vrlo mali broj njih posjeduje računala. Pametni telefoni u Sjevernoj Koreji imaju ograničene funkcije i podliježu mjerama nadzora i kontrole koje ih čine korisnima samo za osnovnu komunikaciju i korištenje sadržaja odobrenog od strane države. U Rusiji je internetska stranica projekta “Želim živjeti” zabranjena u cijeloj zemlji manje od mjesec dana nakon pokretanja.