Da je poljoprivreda važan segment u livanjskom gospodarstvu, govori i činjenica da se našla u gradskoj razvojnoj strategiji, a svaka novčana potpora, osobito ona bespovratna, poljoprivrednicima je više nego dobrodošla. Ove godine se među 17 korisnika potpore ruralnom razvoju našla i Gabrijela Račić, koja je odlučila svoju i budućnost svoje obitelji graditi u Stupama, najljepšem selu u Federaciji BiH. Zahvaljujući potpori od 22.000 KM, Gabrijela će gradnjom sortirnog centra unaprijediti proizvodnju domaćih jaja i kokoši te tako postati vlasnica prve farme sa sortirnicom jaja ne samo u Livnu nego i u HB županiji, piše Večernji list BiH.
– Trenutačno smo mala farma koja ima oko 500 kokoši i otprilike oko 300 jaja dnevno. Nadam se da ćemo se s ovim sortirnim centrom do kraja sljedeće godine popeti na oko 2000 komada jaja dnevno, što zadovoljava tržište našeg grada. Trenutačno plasiramo jaja na kućnom pragu, a izgradnjom sortirnog centra planiramo ući u lokalne trgovine i prodajne centre – govori Gabrijela za Večernjak, a uz nju je još jedna poduzetnica. Riječ je o Biljani Perković, direktorici farme River Creek u Komoranima kod Livna. Ona je dobila 10.000 KM.
– Mi se bavimo uzgojem u sustavu krava – tele, znači proizvodimo meso. Krave su vani na otvorenom, naše tržište trenutačno je samo Livno. Imamo 30 grla i ovu potporu iskoristit ćemo za širenje stada. Nastojat ćemo u dogledno vrijeme doći barem do 150 grla ako budemo imali mogućnosti, naravno i financijske, ali i što se tiče zemlje – govori Biljana.
Iza svakog potpisnika ugovora stoji po jedna posebna priča. Netko se drži starih, već naučenih metoda, dok drugi prave iskorake u modernijem pristupu poljoprivredi i stočarstvu, preradi mlijeka, ali i ratarstvu. Jedan od ovih posljednjih je Stipe Dalić, vlasnik obrta Dalić Agro u Priluci kod Livna. On će svojih 22.000 KM iskoristiti za kapitalna ulaganja, točnije kupnju još jednog kombajna kako bi modernizirao i ubrzao proizvodnju različitih ratarskih kultura na trenutačnih 100 hektara obradive površine.
– Radimo po modernim sustavima gdje sad uvodimo izravnu sjetvu. Tako smo radili i testna polja pa smo krenuli malo sa suncokretom, malo sa sojom, što se prije nije radilo u našim područjima i, evo, mogu reći da i to prilično dobro uspijeva – govori Stipe za Večernji list i dodaje kako u svom obrtu već raspolaže dvama kombajnima i dva traktorima, no kaže da ih klimatske promjene tjeraju na povećanje mehanizacije i stvaranje preduvjeta za brzu reakciju da ne bi ostali bez onoga u što su ulagali cijelu godinu.
Planira i širenje proizvodnje, a dodjelu bespovratnih sredstava od Grada Livna smatra iznimno dobrim potezom i zahvalan je na toj pomoći. Inače, Grad Livno je program potpora ruralnom razvoju donio u srpnju ove godine, kazao je gradonačelnik Darko Čondrić.
– Svi poljoprivrednici koji su dostavili kompletnu dokumentaciju i ispunjavali uvjete iz javnog poziva ostvarili su potporu, što nas, naravno, veseli. Poljoprivreda nam je jako važan segment u okviru gospodarstva i nadam se u idućem razdoblju da će ulaganja u poljoprivredu biti veća. Ovo je naš doprinos poljoprivrednicima da pospješe svoje gospodarenje i postanu konkurentniji te ćemo ove mjere provoditi i u budućnosti, a u komunikaciji s našim poljoprivrednicima kroz Gradsko vijeće donosit ćemo nove odluke koje mogu pospješiti poljoprivrednu proizvodnju na području Grada Livna – kazao je Čondrić.
Ukupan iznos od 123.217 KM potpore ruralnom razvoju 17 korisnika realizirat će kroz tri mjere – potporu mladim poljoprivrednicima, potporu za proizvodnju mlijeka u mini mljekarama i za kapitalna ulaganja.
(Večernji list)