U okviru Dučićevih večeri poezije, u Muzeju Hercegovine, sinoć je otvorena izložba crteža „Nadežda Petrović: bez boje“ iz kolekcije Narodnog muzeja Srbije. Izložba je nastala prošle godine, povodom obilježavanja 150 godina od rođenja Nadežde Petrović.
Prema riječima Evgenije Blanuše, autora izložbe, Narodni muzej Srbije čuva u Zbirci crteža grafika jugoslovenskih autora 20. vijeka, brojne Nadeždine radove, ima ih ukupno 173, od toga 15 individualnih crteža i četiri skicen bloka. Za izložbu u Trebinju odabano je 75 crteža, od čega 74 Nadeždinih i jedan crtež njenog oca Dimitrija Mite Petrovića.
Ovaj opus se, kako navodi Blanuša, može podijeliti u tri cjeline, potpuno različite.
„Prvu cjelinu čine skice, neobavezne bilješke, tzv. suvenirski crteži i ukoliko posmatramo Nadeždine crteže sa stanovišta linije, možemo reći da su oni ostvareni bez nekog prethodnog planiranja, da su vrlo spontani, da su nastali u nekakvoj dokolici bez traga ekspresivnosti koju zapravo ima njen slikarski potez. Drugu grupu, brojnu, čine crteži koje je uradila na studijama, boraveći u Minhenu, koji pokazuju da je ona, slijedeći pedagoške zahtjeve svojih profesora, dostigla zavidno umijeće u akademskom načinu crtanja i da u tom smislu gotovo ne zaostaje za klasičnim majstorima, što će se posebno odraziti u njenim motivima iz Rima. Posebnu cjelinu u njenom opusu čine malobrojni radovi u kojima se mogu uočiti tragovi njenog generalnog shvatanja slikarskog izražavanje pa se za njih može reći da zapravo predstavljaju jedan vid grafičkog ekspresionizma“, pojasnila je Blanuša.
Najraniji datirani crtež potiče iz 1894, a najkasniji iz 1912. godine.
Ivana Grujić, direktor Muzeja Hercegovine je navela da Nadežda Petrović nije bila samo slikarka nego i herojina, ratna bolničarka, osnivač Kola srpskih sestara te osnivač prve kolonije. Ona je dodala da su sada po prvi put u Republici Srpskoj prikazani crteži Nadežde Petrović. Dragana Kovačić, šef Odjeljenja istorije umjetnosti Narodnog muzeja Srbije je istakla da je vrijeme u kome su stvarali Petrovićeva i Dučić bilo je herojsko.
„Čitave plejade slikara, književnika, naučnika, humanista, stvarali su na prelazu 19. i 20. vijeka. Njihovo doba predstavlja zvjezdane časove srpskog društva koji se, možemo slobodno reći, neće više ponoviti“, navela je ona.
Posjetioci će ovu izložbu u Muzeju Hercegovine, moći da pogledaju tokom naredna dva mjeseca.
Izložbu je otvorio Dražen Bošković, zamjenik gradonačelnika Trebinja koji je istakao da su Dučićeve večeri poezije najznačajnija manifestacija kulture u Trebinju i široj regiji.
„Posebno je važno da kroz ovakve događaje njegujemo saradnju ustanova kulture Republike Srpske i Republike Srbije. To radimo kontinuirano. Tokom cijele godine, u okviru naših tradicionalnih manifestacija ali kroz svakodnevni rad naših kulturnih institucija, doprinosimo povezivanju kulturne scene Republike Srpske i Srbije, a ova izložba je sigurno dodatna vrijednost i poseban pečat toj saradnji“, rekao je on.
(Radio Trebinje)