Knjiga Ante Kraljevića “Ganga – osebujno pučko pivanje” objavljena je ove godine i predstavlja sveobuhvatan opis ovoga, u svjetskim razmjerima, neobičnoga pjevanja – gange. Njezin zanimljivi sadržaj znanstveno informativnog karaktera predstavili su u Posušju autor Ante Kraljević, te mr. Jure Miloš i mr. Jozo Marić.
U knjizi „Ganga – osebujno pučko pivanje“ obrađuje se ganga kao jedinstveno pučko pjevanje, a ne kao kratki pučki lirski književni oblik, a sve na temelju preslušanih pet do šest tisuća izvedbi iz različitih izvora. U knjizi se po prvi put obrađuje 413 nađenih napjeva u četiri vrste gange (bekijsko-imotska, belevarijska, najinska i rera). Opisane su značajke svake od četiri vrste gange, te posebno inačice, izvedeni i neobični napjevi, a obuhvaćeni su svi narodi i krajevi gdje se ganga pjeva(la).
Tekst je pisan s namjerom da se iscrpno rasvijetli razvoj, značaj i značenje jednog tradicijskog glazbenog vokalnog fenomena – gange. Stoga je autor detaljno proučavao postojeću objavljenu literaturu, sve dostupne zvučne zapise, i to od najstarijih snimaka iz 20. stoljeća pa do danas. Obuhvaćeni zvučni zapisi dio su privatnih kolekcija, udruga ili izdanja različitih diskografskih kuća i znanstvenih instituta.
„Napivi u gangi su ono o čemu sam govorio i što je središnji dio knjige. Nitko nikada to nije obradio i po mom mišljenju etnomuzikolozi sve to vide kao neke improvizacije. No, činjenica je da ganga ima svoje vrste i u svakoj vrsti ima svoje melodije odnosno napjeve. Dešifrirati sve te napjeve i melodije, koji su izvorni, a koji kopije, varijante i inačice postojećih, to je najviše vremena oduzimalo. Preslušao sam pet ili šest tisuća izvedbi s različitih nosača zvuka iz različitih izvora – svaku je trebalo preslušati i analizirati. Neke je bio jednostavno analizirati, a neke i preslušati i trideset puta. Najviše me je iznenadio i broj napjeva koji postoje. Mislio sam da ih je oko150, ali istraživanjem sam došao do broja preko 400 različitih gangi. Također, nekakav logičan zaključak da je ganga nastala nekad nakon turske vladavine je također zanimljiv zaključak jer vrlo ih je malo koje su govorile o toj temi, a poznato je da su one uvijek odraz nekih stvarnih prilika. Također, broj gangi u jednom području također navodi da je ona nastala negdje u trokutu Posušje –Grude – Imotski“, kazao je za naš radio autor Ante Kraljević.
Ante Kraljević obavio je do sada najobuhvatnije istraživanje o gangi, njenom postanku i razvitku, o vrstama i područjima u kojima se, kako gdje, pjeva, o svim do sada zabilježenim odnosno snimljenim napjevima te o skupinama koje su pjevale ili još uvijek pjevaju.
„Svaki doprinos pitanju kulturne baštine, bilo da se radi o izvedbenom smislu ili pisanom je velik. Sve što je zapisano trajno ostaje, udara trajnost onome što obitava u nekom narodu. Jako je bitna stvar da ono što imamo mi imaju i drugi, što imaju drugi imamo i mi. Upravo u toj istosti je velika ta različitost, a u različitosti je ta istost. Takva je i ova knjiga u svojoj sveobuhvatnosti o gangi. U knjizi se pristupa stručno, znanstveno, ali unarođeno. Kada sva ta tri pojma uspijete spojiti u jedno, jedno drugo nadopunjuje, nikako ne isključuje, onda je to nešto što je iziskivalo puno vremena, puno truda, puno istraživanja, puno ulaganja. Nema toga koji na ovo ne bi mogao reći hvala“, kazao je mr. Jure Miloš. On je pored mr. Joze Marićabioedan od predstavljača ove knjige u Posušju.
Knjiga je izišla u izdanju Udruge za očuvanje kulturne baštine i istobiti „Davorija“ iz Gruda te „Synopsisa“ iz Zagreba i Sarajeva. Urednik izdanja je Jure Miloš, recezenti su prof. dr. Damir Zorić i prof. dr. Tamara Karača Beljak, a otiskana je u Grafotisku u Grudama.
(Radio Posusje)