Vjetrenica, najveća pećina na području Bosne i Hercegovine, zaštićeni spomenik prirode, te turističko odredište u jugoistočnom dijelu naše zemlje, od 26, jula 2024. godine se nalazi na listi UNESCO-ve svjetske baštine, izglasano je u New Delhiju na 46. sjednici Odbora za svjetsku baštinu. Ovaj prirodni fenomen, neprocjenjivog bogatstva i široke bioraznolikosti postao je popularan, a o njemu pišu i mediji iz susjedstva.
“Za prirodnim fenomenom u BiH poludjeli su turisti iz svih dijelova Europe: rekordan broj ljudi obišao je podzemne hodnike, jezera i vodopade”, naslov je teksta u kojem se opisuje Vjetrenica, ali i naglšava kako sve više turista dolazi da vidi ovu špilju.
“Najbliže naselje joj je Slano u Dubrovačko-neretvanskoj županiji. Ime je dobila po hladnom i jakom vjetru koji puše na njezinom ulazu. Prilično jako strujanje zraka uvijek se može osjetiti i na nekoliko mjesta u unutrašnjosti same špilje”, navodi portal putnikofer.hr.
Nedavno je objavljeno kako je Vjetrenica imala rekordnu godinu po broju posjeta.
Kako je za Fenu rekao Davor Baković, direktor Javnog poduzeća Vjetrenica, dodavši da je u prvih deset mjeseci ove godine Zaštićeni krajolik Vjetrenica – Popovo polje posjetilo 18.000 posjetioca.
– Ova je godine također prva u kojoj je omjer domaćih i inozemnih posjetioca gotovo izjednačen, što nas potiče da i dalje radimo na promociji vrijednosti zaštićenog područja i na međunarodnom tržištu – dodaje Baković.
Uz turiste iz susjednih zemalja, Vjetrenicu su najviše posjećivali gosti iz Njemačke, Češke, Poljske, Slovenije, Holandije i skandinavskih zemalja.
Stara oko pet miliona godina pećina Vjetrenica prirodni je dragulj koji je prvi put otvoren 1964. godine, u nju je bilo moguće ući do 1991., a nakon toga je bila zatvorena više od 18 godina. N1 obišao je ovaj dragulj prošle godine. Obilazak Vjetrenice je izvrsna prilika za istražiti mistični, podzemni svijet, upoznati se s nastankom pećina, svjedočiti spektakularnim prizorima poput jezera, vodopada, špiljskih ukrasa te upoznati bogatu bioraznolikost pećine s obzirom na to da Vjetrenica broji gotovo 230 vrsta pećinskih organizama (najpoznatija “Čovječja ribica”).
Pećina se može posjetiti tokom cijele godine, a posjete se organizuju na 700 m od ulaza.
“Bilo da hodate kroz njezine spektakularne hodnike i dvorane ili se divite sigama, jezercima (a ima ih čak 135), vodopadima, stalnim potocima i manjim periodičnim tokovima koji vam pred očima brzaju u različitim smjerovima, osjećat ćete se kao da ste dio neke nestvarne bajke”, zaključuje portal iz Hrvatske putnikofer.