Nakon brutalne kampanje protiv odluke Vlade FBiH da poveća minimalnu plaću na 1.000 KM, iz Udruženja poslodavaca FBiH “spuštaju lopticu”. U novom saopćenju Udruženje poslodavaca FBiH sad kaže kako razumije Vladu i njenu brigu za budžet i prihode, te da se nadaju da će uskoro približiti stavove i naknadnim mjerama koje Vlada planira provesti.
Njihovo saopćenje prenosimo u cijelosti:
Reprezentativno Udruženje poslodavaca u FBiH nakon donošenja Odluke Vlade FBIH o minimalnoj plaći i pred donošenje najavljenih vladinih mjera za ublažavanje efekata Odluke na poslovanje privrednika i obrtnika u FBiH, danima radi na sagledavanju mogućih posljedica ovakve odluke, te i ovom prilikom pozivamo i tražimo od socijalnih partnera da iskažu maksimum međusobnog razumijevanja i uvažavanja pri njihovom donošenju i budućoj implementaciji.
Socijalni partneri, Vlada FBIH, poslodavaci i sindikati, prethodnih dana kroz svoje istupe, razmjenu pisama, inicijativa i stručnih stavova, približavaju svoje stavove i time potvrđuju svjesnost i razumijevanje potrebe za povećanje plaća i standarda radnika uz očekivanu kontribuciju i raspored tereta i od strane vlasti. Također su ukazali da se radi o važnim i historijskim mjerama i da bez obzira na naizgled različite stavove i interese socijalnih partnera povodom donošenja jedne ovakve Odluke, svi smo spremni dane pred nama iskoristiti za dodatne stručne rasprave i donošenje odgovornih, što je moguće više usaglašenih i dobro osmišljenih poteza.
Privrednici i obrtnici širom FBiH svojim okupljanjima i obraćanjima, iskazali su ozbiljnu zabrinutost za očuvanje svojih biznisa, kompanija i zadržavanje radnika, sindikati ukazuju na težak položaj oko 377.000 radnika u realnom sektoru, a vlast je dužna voditi računa o održivosti budžeta.
Očekujemo da će najavljene prateće mjere i aktivnosti Vlade FBiH biti konkretne i sadržajne na način da se uvaže prijedlozi poslovne zajednice, smanje opterećenja, prije svega doprinosi, porezi, ali i druge obaveze koje otežavaju poslovanje u FBiH i njen brži razvoj, a kojima će se nastaviti diskusija i na Ekonomsko-socijalnom vijeću FBiH zakazanom za ponedjeljak. Time bi vlast ispunila ranije najavljene reforme o rasterećenju cijene rada i poslovanja u FBiH.
Vrijeme pred nama, bit će sigurno osjetljivo po privredu i ukupan život građana u BiH. Imamo zadaću da kroz paket mjera očuvamo kapacitete i stavimo ih u funkciju razvoja, sprječavanja inflacije i poboljšanje života stanovništva u BiH, a pri tome ulazimo u dodatno izazovni period europskih integracija, očuvanja prisustva na EU i drugim tržištima i očekivanim prilagodbama poslovanja u kontekstu digitalizacije, CBAM-a i drugim izazovima, u čemu jako kasnimo.
Iz posljednjih javnih istupa predstavnika socijalnih partnera, jasno je da sazrijeva međusobno razumijevanje da će svaki od partnera učiniti maksimum kako bi se došlo do konačnih i nadamo se što približnijih zajedničkih stavova. Ovi procesi nemaju alternativu i poslodavci insistiraju na dijalogu.
Dugo vremena niti jedna odluka ili propis nije izazvao ovakvu podijeljenost mišljenja kao ova trenutna, ali vjerujemo da ovo može biti i prilika za dodatno međusobno uvezivanje, usaglašavanje prioriteta i podjelu odgovornosti za dobrobit radnika i svih nas u FBiH.