Ako izazovete požar, osim zatvorskih i novčanih kazni, platićete i izlazak vatrogasne jedinice na teren na osnovu Odluke Gradskog vijeća Konjic. Nesmotreno paljenje korova i čišćenje imanja paljenjem, svake godine uzrokuje velike požare, uništava prirodu, ugrožava živote i nanosi ogromne materijalne štete. Sada se pojedinci kojima se to desi, mogu kažnjavat po nekoliko osnova. Starješina vatrogasne jedinice u Službi za civilnu zaštitu i vatrogastvo grada Konjica, Nedim Makan o tome kaže:
„U odredbama člana 169. Zakona o zaštiti od požara i vatrogastvu predviđene su novčane kazne za pojedince u iznosu od 100 do 800 KM, koji svojim postupcima omogućuju nastanak požara, kao što je na nepropisan način loženje vatre na otvorenom, u šumama, na šumskom zemljištu, ili na drugom zemljištu.
Prema odredbama člana 317. Krivičnog zakona Federacije BiH navedeno je:
– Ko izazove šumski požar zbog kojeg nastupi šteta velikih razmjera, ili istovremeno izazove više šumskih požara, kazniti će se kaznom zatvora od jedne do osam godina, a ako to učini iz nehata kaznit će se novčanom kaznom ili kaznom zatvora do dvije godine.
– Ko izazove požar u zaštićenoj šumi, nacionalnom parku, voćnjaku ili drugoj šumi posebne namjene ili u žitnom polju, kaznit će se kaznom zatvora od dvije do dvanaest godina, a ako to učini iz nehata, kaznit će se novčanom kaznom ili kaznom zatvora do tri godine.“
Osim toga, u skladu sa Odlukom Gradskog vijeća o utvrđivanju vlastitih javnih prihoda iz nadležnosti Službe za civilnu zaštitu i vatrogastvo Grada Konjica, kod pojave ovakvih situacija vatrogasci će u saradnji sa Policijskom stanicom Konjic, preduzimati odgovarajuće mjere i radnje u cilju sankcionisanja počinilaca rekao je starješina vatrogasne jedinice, te pojašnjava kako će osobama koje uzrokuju požar biti fakturisani troškovi nastali izlaskom vatrogasne jedinice na teren.
„U Cjenovniku usluga iz nadležnosti Službe za civilnu zaštitu i vatrogastvo Grada Konjica, između ostalog je navedeno kako rad vatrogasnih pumpi po satu košta 50 KM, centrifugalna kardanska pumpa sa vozilom i vatrogasnom ekipom 350 KM, a rad specijalnih vatrogasnih vozila 150 KM. Fakturu na kojoj su prikazani nastali troškovi, dostavićemo onome ko je uzrokovao požar, a na osnovu policijskog zapisnika i svih relevantnih dokaza.“
Starješina vatrogasne jedinice Nedim Makan navodi kako je teško promijeniti navike ljudi s ovog područja koji decenijama pale okućnice i livade u svrhu čišćenja korova, i ako to baš ne žele izostaviti, moraju se pridržavati određenih pravila. Neka od osnovnih su:
- Prilikom ćišćenja parcela, prikupljeni otpad spaljivati uz maksimalne mjere opreza i lično prisustvo dok otpad ne izgori.
- Ne ostavljati upaljenu vatru ili žar nekontrolisano na njivi.
- Prije polaska sa njive ili kampovanja, politi vatru ili žar vodom, ili zatrpati zemljom.
- Posebno voditi računa da se paljenje otpada ne vrši u blizini šuma, privrednih objekata, benzinskih pumpi, a naročito u toku pojave vjetra.
- Paljenje otpada vršiti u ranim jutarnjim, a ne večernjim satima.
Ono što je važno spomenuti, prema riječima starješine vatrogasne jedinice Konjic, sada možete angažovati vatrogasnu jedinicu koja će dežurati za vrijeme paljenja određene površine, kako vatra ne bi izmakla kontroli. To bi koštalo 150 KM po satu.
Ukoliko, i pored svih preduzetih mjera dođe do požara koji nije više moguće kontrolisati potrebno je obavijestiti: Dežurnog u vatrogasnoj jedinici Grada Konjica na broj telefona 123 ili Dežurnog u Policijskoj stanici Konjic na broj telefona 122 ili Operativni centar civilne zaštite Grada Konjica na broj telefona 121.
(Radio Konjic)