Sve više je mladih ljudi sa srčanim oboljenima, kod kojih su mogući zastoji srčanih otkucaja. Kao vid prevencije, Sarajevo dobija mrežu defibrilatora na javnim mjestima. U Vogošći su danas postavljena dva takva uređaja. Do sada je na području Sarajeva postavljeno 18 od ukupno planiranih 50 eksternih defibrilatora. Eksterni automatski defibrilatori postavljeni su u Opštini Vogošća. Jedan je postavljen u zgradi Opštine, a drugi u Sportskoj dvorani “Amel Bečković”. Da bi rukovali ovim uređajem građani će imati priliku da prođu određenu obuku.
“Ono što ću reći građanima je da su uređaji u potpunosti bezbjedni, da može da ih koristi svako. Ono što je bitno – da uzmete ljepke na pacijenta, zalijepite na osobu i slušate šta vam uređaj govori. On vas čitavo vrijeme vodi kroz sam proces reanimacije do dolaska hitne pomoći”, kazala je tom prilikom direktorica Zavoda za hitnu medicinsku pomoć KS Jasna Husejinbegović-Musić.
Automatski eksterni defibrilatori predstavljaju ključan faktor u spašavanju života kod iznenadnog srčanog zastoja, a njihova dostupnost može značajno povećati šanse za preživljavanje.
“Ovo su momenti kada preventivno djelujemo i to je ono što treba da radimo prije nego se desi nekakva nesreća”, smatra načelnik Općine Vogošća Migdad Hasanović.
Defibrilatori su donacija organizacije Emiratski Crveni polumjesec i Javne ustanove Zavod za hitnu medicinsku pomoć Kantona Sarajevo.
“Ovaj projekat ne radimo samo sa Opštinom Vogošća nego u saradnji sa kantonalnom Hitnom pomoći. Radimo na devet opština na području Kantona Sarajevo”, objasnio je generalni direktor ureda Crvenog polumjeseca u BiH Mahmed Ali.
Planirano je i organizovanje Basic Life Support obuke određenog broja korisnika, koju će provoditi Edukacioni centar Hitne medicinske pomoći, kako bi se građani obučili osnovama reanimacije i pravilnoj upotrebi defibrilatora. Uskoro počinje i aktivacija posebne aplikacije za mapiranje AED uređaja, kao i šira kampanja edukacije i informisanja stanovništva o važnosti korištenja ovih uređaja.