Naučnici u Japanu razvili su plastiku koja se u morskoj vodi raspada u roku od nekoliko sati, što bi moglo biti rješenje za zagađenje okeana koje ugrožava morski životinjski svijet. Naučnici već dugo eksperimentišu sa biorazgradivom plastikom, a istraživači iz RIKEN Centra za nauku o emergentnoj materiji i Univerziteta u Tokiju navode da se njihov novi materijal razgrađuje mnogo brže i ne ostavlja tragove.
U laboratoriji u gradu Vaku blizu Tokija, tim je demonstrirao kako komadić plastike nestaje u bazenu slane vode u kojem je stajao oko sat vremena. Iako još uvek nisu iznijeti planovi za komercijalizaciju tog otkrića, vođa projekta Takuzo Aida rekao je da je njihovo istraživanje privuklo značajno interesovanje, uključujući i kompanije koje proizvode ambalaže.
Naučnici širom svijeta se utrkuju u razvoju inovativnih rješenja za rastuću krizu plastičnog otpada. Zagađenje plastikom će se utrostručiti do 2040. godine, predvidio je Program UN za životnu sredinu, što znači da se u okeane svake godine doda od 23 do 37 miliona metričkih tona otpada.
“Djeca ne mogu da biraju planetu na kojoj će živjeti. Naša je dužnost kao naučnika da im obezbijedimo najbolje moguće okruženje”, rekao je Aida.
Dodao je da je novi materijal jak kao plastika na bazi nafte, ali se razlaže na svoje originalne komponente kada je izložen soli. Te komponente zatim mogu dalje obrađivati prirodne bakterije, čime se izbegava stvaranje mikroplastike koja može štetiti vodenom svijetu i ući u lanac ishrane.
Pošto je so prisutna i u zemljištu, komad veličine oko pet centimetara raspada se i u njoj nakon više od 200 sati, dodao je. Materijal se može koristiti kao obična plastika, a nije toksičan, zapaljv i ne emituje ugljen-dioksid.