U nedavnom izvještaju međunarodne organizacije Human Rights Watch navedeno je da je Velika Britanija predložila BiH, Srbiju i Sjevernu Makedoniju kao moguće lokacije za centre za povratak migranata. Sličan prijedlog dolazi i iz Evropske komisije. U Unsko-sanskom kantonu, koji je tokom migrantske krize nosio najveći teret, s pažnjom prate kako će nadležni u BiH odgovoriti na ove inicijative.
U centaru za migrante na Lipi kod Bihaća nešto je manje od 160 migranata.
Jamal, Maroko
Želim otići u Francusku, granicu samo pokušavao preći tri puta, ali me uvijek policija vrati nazad.
A kada jednom dođu na željeno odredište, njihovi problemi time ne prestaju. Procedure dobijanja azila i stalnog boravka u evropskim zemljama, gdje većina odlazi, značajno su pooštrene. Ilegalne migracije opteretile su Evropu, pa su sve glasniji prijedlozi da ih deportiraju u zemlje Zapadnog Balkana.
Petar Rosandić, predsjednik, предсједник SOS Balkan Route
BiH ima razloga za brigu zbog izjava koje stižu iz desničarskih populističkih političkih krugova u Velikoj Britaniji, ali i desničari iz Evrope koji govore o deportacijama u treće zemlje o stvaranju zatvora, kampova u Albaniji, BiH, drugim zemljama koje su slabe karike i gdje oni požele isprobati svoju moć. To se ne smije dopustiti, to se mora odbraniti.
Bosna i Hercegovina ostaje tranzitna zemlja za one koji traže sigurnost u EU, a tokom 2023. više od četiri hiljade osoba vraćeno je iz država članica na osnovu sporazuma o readmisiji. Iz Službe za poslove sa strancima prijedloge koji dolaze iz Londona i Brisela ocjenjuju kao neutemeljene i neizvedive.
Žarko Lakota, direktor Službe za odnose sa strancima
Mi u ovom konkretnom slučaju imamo potpisan sporazum s Hrvatskom odnosno s EU, prema tome mi taj sporazum već provodimo I sve ono što je potpisano sporazumom što BIH ima obavezu, po tom pitanju mi to I realizujemo. Ne znam zašto, video sam u poslijednje vrijeme da Velika Britanija nešto zagovara, da že BiH bitiskladište za migrante , ja to ne vodim i to ustvari e postoji nikakva zakonska mogućnost za tim.
Na oprezu su i predstavnici vlasti USK.
Nijaz Hušić, premijer USK
Naravno pratimo sve ove stvari koje se dešavaju, na Evropskom nivou, te sve priče koje postoje oko izmještanja određenih migranata sa prostora EU, Velike Britanije u neke treže zemlje, nije naša nadležnost ali tu smo kao kanton itekako zainteresirani za taj problem, pratimo situaciju trenutno nas po tom pitanju niko nije kontaktirao…
Grad Bihać nedavno je uputio zahtjev državnom Ministarstvu sigurnosti o zatvaranju centra Borići, gdje su smještene porodice sa djecom.
Elvedin Sedić, gradonačelnik Bihaće
Potreba za privremeno prihvatnim centrum u Borićima više ne postoji, idemo u postupku tranzicije na njegovo gašenje, da žemo zatvoriti, imamo takve najave i od Vijeća ministara. Ideja je bila da se privremeno zatvorei, naša ideja je trajno.
Nekadašnjeg scenarija migrantske krize više nema, uvjeravaju nadležni. No, iz organizacije HRW poručuju da BiH i druge zemlje Balkana ne bi smjele biti tretirane, kako navode – kao skladište za migrante. Umjesto, toga, kažu, trebale bi uložiti više napora u razvoj funkcionalnih sistema azila i jačanje okvira za zaštitu prava migranata.