Ruske banke navodno pokušavaju s vlastima u Moskvi dogovoriti financijsku pomoć jer sve više njihovih dužnika ne može otplaćivati kredite što je jasan znak da rat uzima danak na gospodarstvu zemlje.
Bloomberg News piše da barem tri najveće banke u zemlji traže spas od države, što je najnoviji znak da je nacija u velikim financijskim problemima zbog invazije na Ukrajinu. Navodno su dužnosnici naredili bankama da ne otkrivaju kompletne iznose loših kredita te da umjesto toga preinače svoje knjige kako bi pokazale zdraviju sliku. No, ova taktika je kratkoga vijeka i pomoć vlade možda će biti neizbježna.
Putinov rat u Ukrajini nametnuo je ogromne troškove ruskom gospodarstvu. Tu su sankcije koje su uvele zapadne zemlje, zatim gubitak ljudstva zbog novačenja i bijega u inozemstvo te pad cijena nafte, koja je ruskoj vladi glavni izvor prihoda. Gospodarstvo zemlje poraslo je za 4,3 posto prošle godine, zato što Moskva usmjerava resurse u rat. Svaka treća rublja koju Moskva potroši ide na vojsku.
Međutim, snažan udarac pretrpio je privatni sektor. Indeks menadžera nabave, utjecajno istraživanje privatnog sektora, pao je na najnižu razinu od početka rata, što ukazuje na pad poslovne aktivnosti. Očekuje se da će se rast ruskog gospodarstva ove godine naglo usporiti. Analitičari Goldman Sachsa predviđaju rast BDP-a od skromnih 0,5 posto, unatoč ogromnim vojnim rashodima.
Rastuće cijene hrane i manjak radne snage također su potaknuli inflaciju do dvoznamenkastih brojki. Obični Rusi teško kupuju i neke sasvim uobičajene namirnice, a sada je čak i krumpira ponestalo. Središnja banka s teškom mukom kontrolira situaciju unatoč održavanju kamatnih stopa na 20 posto. Vladine financije također su pod pritiskom zbog velikih bonusa i visokih plaća za vojnike, iako su one pomogle u održavanju obiteljskih financija vojnika čak i usprkos rastućoj inflaciji.
Prihodi Moskve od nafte također su pali za trećinu u odnosu na prošlu godinu, nakon što je cijena barela na međunarodnim tržištima – od kojih nisu sva dostupna Rusiji – pala s 85 dolara prije godinu dana na sadašnjih 67 dolara. Analitičari Goldman Sachsa očekuju da će rublja ove godine deprecirati za čak 30 posto u odnosu na dolar, što bi trebalo dodatno povećati troškove uvoza u Rusiju.
No, još veća opasnost prijeti iz SAD-a jer je Donald Trump zaprijetio uvođenjem carina od 100 posto na američki uvoz proizvoda iz zemalja koje trguju s Rusijom ako Putin ne pristane na sporazum o Ukrajini, što bi Rusiju dodatno udaljilo od globalnog gospodarstva.