U Republici Srpskoj na listama čekanja za upis u javne vrtiće trenutačno se nalazi gotovo pet tisuća djece, od čega je samo u Banjoj Luci više od dvije tisuće. Iz Ministarstva prosvjete i kulture ističu da je u posljednje dvije godine obuhvat djece predškolskim obrazovanjem porastao za gotovo deset posto, što je dodatno opteretilo postojeće kapacitete i razotkrilo nedostatak stručnog kadra.
U Bijeljini, gdje je prije dvije godine otvoren dodatni objekt Javne ustanove “Čika Jova Zmaj”, na listi čekanja i dalje je više od 260 djece. Direktor ove ustanove Slaviša Vujanović priznaje da kapaciteti nisu dovoljni da bi se izašlo u susret potrebama roditelja, te dodaje da, iako privatni sektor raste i doprinosi povećanju obuhvata, javne ustanove i dalje moraju ozbiljno proširivati svoje mogućnosti.
Pomoćnica ministra prosvjete Nataša Cvijanović navodi da je trenutno oko 18 tisuća djece uključeno u neki oblik predškolskog obrazovanja, ali da broj ustanova i zaposlenih još uvijek ne prati rastuću potražnju. Novi Zakon o predškolskom obrazovanju, čiji je nacrt trenutno u fazi javne rasprave, trebao bi donijeti značajne promjene, posebno u segmentu zapošljavanja stručnog kadra.
Kako pojašnjava Cvijanovićeva, novi zakon predviđa angažman profesora razredne nastave, pedagoga i psihologa na mjestima odgojitelja, uz uvjet da u roku od dvije godine završe odgovarajući fakultet. Time bi se pokušao premostiti trenutni nedostatak vaspitača.
Iz privatnog sektora pozdravljaju ove prijedloge. Vlasnica jedne privatne predškolske ustanove u Bijeljini, Ivana Hadži Stević, ističe da će zakon olakšati zapošljavanje kadra koji je trenutačno dostupan, ali neformalno kvalificiran za rad u vrtićima.
Nacrt zakona predviđa i pojednostavljenje administrativnih procedura, ali i promjenu donje granice za institucionalni upis – umjesto od šest mjeseci, predškolsko obrazovanje ubuduće bi počinjalo već od navršenih devet mjeseci djetetova života.