Kako bi spriječili daljnju degradaciju i uništavanje prirode na području visoravni Kruzi podno planine Cincar livanjski Centar za građansku suradnju s nekolicinom entuzijasta koncem prošle godine još jednom je pokrenuo aktivnosti na zaštiti krajolika u kojem obitavaju i nadaleko poznati livanjski divlji konji, a po saznanju da se na tom području planira izgradnja vjetroparka Mučevača, iznad grada Livna, probudilo se i građanstvo.
Neformalna skupina građana Livna pod nazivom ”Spasimo naš kraj“ pokrenula je peticiju protiv izgradnje vjetroparka, te istodobno dala potporu inicijativi za proglašenje Kruga zaštićenim krajolikom.
Zaštita područja kojim gospodare ovi četveronožni ljepotani priča je koja traje 20-ak godina. Unatoč naporima entuzijasta konji nisu ‘ugalopirali’ u legislativu premda je nacrt Zakona o njihovoj i zaštiti Krug planine više puta upućivan u skupštinsku proceduru, jer je to bilo u kantonalnoj nadležnosti. Zahvaljujući izmjenama zakona tu mogućnost su, od početka ove godine, dobile lokalne samouprave.
„Aplicirali smo za dodjelu sredstava za izradu stručnog obrazloženja zaštite područja Kruga. Od resornog ministarstva smo dobili iznos od 70.000 maraka, radit ćemo stručno obrazloženje, studiju, i prema tome ići u smjeru zaštite Kruga“, objasnio je Darko Čondrić, gradonačelnik Livna (HDZ BiH).
„Neke prve naše razgovore, naše prve susrete upravo je pratila priča o Krugama, o planini Cincar, o divljim konjima. I evo drago mi je da smo do jednog od naših razgovora došli, rekla bih do kraja, i do onog prvog kamena temeljca za zaštitu planine Kruge“, kazala je Nasiha Pozder, ministrica okoliša i turizma FBiH.
Međutim, taj lokalitet je predviđen i za gradnju VE Mučevača, te je poziv za dostavu mišljenja za procjenu utjecaja na okoliš konačno probudio Livnjake.
„Svi zahvati koji bi išli u izmjenu vizura iznad grada Livna i direktno ugrožavali najveće turističke potencijale i najveće turističko bogatstvo, livanjski divlji konji i kulturno-povijesna baština, je apsolutno neprihvatljivo sa stajališta TZ grada Livna“, kategorična je Monika Mihaljević, direktorica Turističkog ureda Grada Livna.
„Tom zaštitom ovaj cijeli prostor dobiva jednu sigurnost što je nama svima koji radimo u turizmu daje jako bitnu sigurnost u to sve. Znači da će taj prostor ostati uvijek tu, da će ti konji ostati uvijek tu i da ćemo imati svojoj djeci ostaviti nešto“, navodi fotograf i poduzetnik Marin Mamuza.
„Kada se dogodila ova situacija sa Mučevačom koja kao takva bi doista bila u neposrednoj blizini Dumana, glavnog izvorišta za cijeli livanjski kraj, dakle, s tom činjenicom bilo mi je nedopustivo šutjeti i ne reagirati“, naglašava građanin Livna Dinko Periša.
A uz brojne primjedbe ukazano je i na činjenicu da je Zakon o koncesijama K10 prestao važiti sukladno presudi Ustavnog suda FBiH iz 2007.
„I od tada mi zapravo kao Kanotn nemamo zakon o koncesijama što dovodi u upitnost sve koncesije koje su od tog trenutka do dana današnjeg donesene. Znači svi javni resursi s kojima se raspolaže bi se trebali ozbiljno preispitati sukladno svim ovim pravnim aktima“, ističe Ivona Mišković, projekt koordinatorica Centra za građansku suradnju Livno.
U vrlo kratkom roku više od 1.000 građana potpisalo je peticiju protiv gradnje Vjetroelektrane, zaštitu Kruga i njegovih pašnjaka s više od četrdeset vrsta ljekovitog bilja koje obogaćuje ispašu blaga od proljeća do kasne jeseni.
federalna.ba/Željka Mihaljević