Na najprestižnijem svjetskom matematičkom natjecanju, održanom ovoga srpnja u Australiji, učenici iz Bosne i Hercegovine ostvarili su povijesni rezultat – osvojili su jednu zlatnu, tri srebrne i dvije brončane medalje.
Ukupno 169 osvojenih bodova najviši je plasman koji je BiH ikada postigla na Internacionalnoj matematičkoj olimpijadi, a iza tog uspjeha stoje mjeseci mukotrpne pripreme, odricanja i predanog rada.
Među mladim herojima su Adnan Osmić i Harun Memić, učenici Druge gimnazije iz Sarajeva, koji su svojim medaljama dali snažan doprinos ukupnom uspjehu tima. Šesnaestogodišnji Osmić, koji je prošle godine osvojio bronzu, ove je godine otišao korak dalje. Uoči Olimpijade, on i ostatak ekipe proveli su tri tjedna na pripremnom kampu u Kini, što je, kaže, dodatno učvrstilo njihovu spremnost i motivaciju: “Družili smo se, ne samo mi iz Bosne i Hercegovine nego i učesnici iz drugih država. Zaista je ovo bilo lijepo iskustvo.”
Harun Memić ističe da su zadaci na natjecanju bili iznimno zahtjevni jer su svi sudionici, neovisno o uzrastu, radili identične zadatke. “Ali s obzirom na to koliko se pripremamo i ulažemo truda, definitivno smo pokazali da se i takvi zadaci mogu savladati,” naglasio je Harun.
Ekipa BiH je bila pod vodstvom Amara Kurića i Tijane Babić, nekadašnjih olimpijaca koji su i sami tri godine zaredom predstavljali zemlju na ovom takmičenju.
“To je grupa izuzetno talentovanih ljudi, ali još važnije – izuzetno su voljni da rade. Jer talenat bez mnogo rada ne znači ništa,” istaknuo je Kurić, uvjeren da najbolji rezultati za ovu ekipu tek dolaze.
Pored uspjeha na matematičkoj olimpijadi, učenici iz Bosne i Hercegovine briljirali su i na Internacionalnoj STEM olimpijadi održanoj od 9. do 15. srpnja u Barceloni. Tamo su učenici Osnovne škole “Sveti Sava” iz Banje Luke, pod vodstvom nastavnice Muhibe Elezović, ostvarili izvanredan rezultat. Posebno se istaknula Ana Davidović, koja je osvojila dvije brončane medalje u kategorijama znanosti i matematike.
“Naša nastavnica je kroz redovnu i dodatnu nastavu probudila ljubav i znatiželju za znanošću. To je i utjecalo na moju odluku da upišem gimnaziju – informatički smjer,” rekla je Ana, ističući važnost mentora i podrške u obrazovanju.
Ono što posebno ohrabruje jest činjenica da mnogi od ovih nadarenih učenika, unatoč globalnim mogućnostima koje im se otvaraju, svoju budućnost i dalje vide u Bosni i Hercegovini. Njihov uspjeh je dokaz da znanje, upornost i ljubav prema nauci mogu probiti sve granice – i one obrazovne, i one geografske.