Kompanija Zrak iz Sarajeva nastavlja bilježiti pozitivne poslovne rezultate nakon višegodišnjih izazova, a najnoviji pokazatelji potvrđuju da se proces oporavka odvija u dobrom pravcu. Tokom posjete ovoj kompaniji federalni ministar energije, rudarstva i industrije Vedran Lakić istakao je da su rezultati ostvareni u protekle dvije i po godine vidljivi na svakom koraku.
Prema njegovim riječima, broj zaposlenih gotovo je udvostručen, proizvodnja se odvija bez većih poteškoća, a radnicima se redovno isplaćuju plaće i uplaćuju doprinosi, što je ranije predstavljalo jedan od najvećih problema za ovo preduzeće. Cilj je da kompanija u narednom periodu dodatno stabilizira poslovanje, modernizira proizvodne procese i izađe iz stečajnog postupka.
Važnu ulogu u oporavku Zraka ima saradnja sa kompanijom BNT-TMiH iz Novog Travnika. Direktor BNT-a Besim Belegić naglasio je da je partnerstvo donijelo korist objema kompanijama te omogućilo rast proizvodnje i stabilnije poslovanje. Istakao je da je BNT u periodu saradnje ostvario promet od gotovo 100 miliona KM, dok je istovremeno pomogao održavanju proizvodnje i redovnom izmirivanju obaveza u Zraku.
Ohrabruje i činjenica da Zrak danas razvija vlastite projekte sa međunarodnim partnerima te bilježi kontinuiran rast produktivnosti. U kompaniji vjeruju da će razvoj novih proizvoda dodatno osnažiti tržišnu poziciju i ubrzati put ka potpunom finansijskom oporavku.
Pozitivni trendovi vidljivi su i kroz dolazak mlađih stručnjaka koji preuzimaju sve značajnije uloge u proizvodnji. Saradnja sa obrazovnim institucijama, posebno sa Srednjom školom metalskih zanimanja u Sarajevu, omogućava učenicima sticanje praktičnih znanja i stvaranje kadrova potrebnih domaćoj industriji
