Kantonalna bolnica “Dr. Irfan Ljubijankić” u Bihaću ima dugogodišnji problem nedostatka medicinskog kadra, a od danas je ostala i bez 40 radnika. Samim tim njena funkcionalnost i pružanje usluga pacijentima uskoro bi mogli biti dovedeni u pitanje.
Od danas 40 radnika manje je u Kantonalnoj bolnici Dr. Irfan Ljubijankić u Bihaću. Konkretno, radi se o 28 medicinara zaposlenih na određeno vrijeme, a jedan od njih je i Adem Behrem. Danas se pita šta dalje, hoće li biti primoran kao i većina svojih prijatelja tražiti sreću van granica Bosne i Hercegovine.
– Mi se osjećamo kao odbačeni, to je najgore od svega. Ne znam, situacija je trenutno takva da ne znam ni ja sam od sebe šta ću, razmišljam i o odlasku vani. Sačekat ću da se situacija smiri, da vidim šta će biti, kako će biti…, kaže za BHRT Adem Behrem, bivši radnik KB “Dr Irfan Ljubijankić”.
Već raspisana procedura za zapošljavanje radnika kojima su istekli ugovori je obustavljena, a u međuvremenu od resornog ministarstva nema ni saglasnosti za zapošljavanje novih ljudi. Kako riješiti problem?
– Vrlo jednostavno. Ministar treba dati saglasnost da se nastavi konkursna procedura ili da se da saglasnost za zapošljavanje novih ljudi. Nama je svejedno. Ne tražimo po imenu i prezimenu da se zna ko je na kojem mjestu. Javni oglas je raspisan za prijem medicinske sestre, ne zanima me ime i prezime. Ko u konkursu bude najbolji, taj neka bude zaposlen, kaže za BHRT Hajrudin Havić, direktor KB “Dr Irfan Ljubijankić”
U bolnici strahuju da bi pružanje usluga pacijentima uskoro moglo doći u pitanje, a uz sve to, sezona je godišnjih odmora.
– Ovdje je 50-60 bolesnika svaki dan, plus oni koje dolaze na transfuzije i ostale preglede. Pokrivamo sve ambulante i nema stvarno ko da radi. Stvarno je teško, kaže za BHRT Jasmin Salkić, medicinski tehničar Internog odjeljenja.
Resorni ministar Muris Halkić kaže kako nema ništa protiv zapošljavanja, ali da se mora voditi računa o finansijskoj konsolidaciji ove ustanove čija dugovanja iznose skoro 18 miliona KM. Pozvao je i direktora bolnice na razgovor jer samo tako se, kaže, ovaj problem može riješiti.
– Kantonalna bolnica se ne bavi onim temeljnim stvarima, a to je finansijska konsolidacija i ono što je najvažnije, svakodnevno primamo žalbe sugrađana koji su nezadovoljni uslugama i kvalitetom usluga unutar bolnice. Mi to moramo dići na viši nivo i ovo je jedan od načina da krenemo s konsolidacijom kada je u pitanju i zapošljavanje, finansiranje i sve ostalo, kaže za BHRT Muris Halkić, ministar zdravlja USK.
Nezadovoljstvo ovakvom situacijom iskazali su i članovi sindikata, smatrajući da će biti nemoguće organizirati rad u smjenama, odnosno adekvatno zbrinuti i pomoći svim pacijentima.