U drugoj polovini septembra će zasjedati Ustavni sud BiH, koji bi, prema očekivanjima, trebao donijeti konkretniju odluku u sporu entiteta RS i države BiH, a koji se odnosi na izgradnju HE Buk Bijela. Podsjećamo, Republika Srpska dala je koncesiju susjednoj Srbiji za izgradnju tri HE na rijeci Drini, što je direktno kršenje odluke OHR-a iz 2005. godine o zabrani raspolaganja državnom imovinom. To praktično znači da su i rijeke vlasništvo BiH i da samo država može ulaziti u koncesione aranžmane. U međuvremenu, Ustavni sud je naložio formiranje zajedničke komisije na nivou BiH koja bi riješila taj spor. S obzirom na to da komisija nikada nije počela raditi, cijeli slučaj upućen je Tužilaštvu BiH. U međuvremenu, RS prijeti tužbama protiv BiH za opstrukciju cijelog projekta.
Situacija je pomalo tragikomiča i pojednostavljeno objasnjenje njene suštine izgledalo bi otprilke ovako. Uđem na tuđi posjed, otuđim ga, a ako naiđem na otpor – onda tužim. Drugačije se ne može objasniti stav Republike Srpske, koja je nezakonito dodijelila koncesije Srbiji za izgradnju HE na Drini, iako se zna da su rijeke državno vlasništvo. Ustavni sud BiH spor je pokusao riješiti odlukom o formiranju zajedničke komisije za koncesije koja nikada nije provedena. U međuvremenu, iz Republike Srpske prijetnje tužbama.
Cijeli slučaj upućen je Tužilastvu BiH. I tako se konačna odluka o utvrđivanju zakonitosti dodijeljene koncesije, koju su pred Ustavnim sudom pokrenula 24 državna zastupnika, iz za sada nepoznatih razloga odugovlači.
“Činjenica je da se radovi nastavljaju, a da Sud po apelaciji 24 zastupnika nije razmatrao donošenje zaštitne mjere”, navodi Muharem Cero, ekspert za državnu imovinu BiH.
A zaštitna mjera je privremeno obustavljanje radova do donošenja konačne odluke Ustavnog suda BiH. Međutim, čak i da je Ustavni sud BiH donio konačnu odluku o zabrani radova, po svemu sudeći, bila bi to još jedna u nizu neprovedenih sudskih odluka.
“To je papazjanija koju rade ovi u Sarajevu, ali poruka je – nećete nas zaustaviti zato što je ovo od javnog interesa”, riječi su Milorada Dodika, člana Predsjedništva BiH.
A u kontekstu stanja u BiH, onda kada Dodik priča o javnom interesu, treba prepoznavati i konture tajnog interesa ili političkog dila Republike Srpske i Srbije koji se već dugo prepoznaje kao “srpski svet”. Stručnjaci smatraju kako je u slučaju koncesije HE Buk Bijela konačan cilj uvođenje RS-a u kapacitet suvereniteta i integriteta po modelu sastavljene države, što znači jačanje entiteta, a razvlašćenje države. A krajnji je cilj, dodaje Cero, da Republika Srbija i bosanskohercegovački entitet RS preko paralelnih i specijalnih veza ulaze u model policentrične države konfederalnog tipa.
I zato se sa velikom paznjom očekuje sjednica Ustavnog suda BiH, nakon koje će postati definitivno jasno da li BiH još ima posljednju institucionalnu zaštitu suvereniteta.