Nagli rast cijena nafte i plina ponovo je donio milijarde profita u blagajne energetskih tvrtki u trećem kvartalu ove godine. Najveća europska naftna kompanija Shell nastavila je odlično zarađivati od srpnja do rujna, iako nije dostigla posljednju rekordnu razinu.
Rekordne zarade Shella
Shell je dakle u trećem kvartalu zaradio 6,7 milijardi dolara, a u drugom čak 18 milijardi dolara. U usporedbi s prethodnom godinom, britanski naftni gigant je više nego udvostručio profit. U to vrijeme koncern je još uvijek bio u minusu. Ovo je i dalje drugi najbolji kvartalni rezultat u povijesti ovog koncerna i znatno veći nego u prethodnoj godini.
„Imamo jako dobre rezultate u vrijeme stalne volatilnosti na globalnim energetskim tržištima”, rekao je izvršni direktor Ben van Beurden.
Tvrtka nastavlja koristiti ogromnu dobit za podmirivanje visokih troškova održavanja cijena i isplate dioničarima. Shell je najavio program otkupa dionica vrijedan četiri milijarde dolara koji bi trebao biti okončan u naredna tri mjeseca. Dioničari također trebaju imati koristi od rasta dobiti. Van Beurden je najavio povećanje dividendi za 15 posto u četvrtom kvartalu.
TotalEnergies udvostručuje profit
Zahvaljujući većim cijenama nafte i plina francuska naftna i energetska grupa TotalEnergies čak je u trećem kvartalu zaradila više nego u prethodna tri mjeseca. Unatoč još jednom otpisu od 3,1 milijarde američkih dolara na udio u jednom ruskom proizvođaču plina, profit je porastao za 43 posto na 6,6 milijardi američkih dolara, objavila je ova tvrtka jučer u Parizu.
Profit je bio znatno veći nego što su stručnjaci očekivali. U ljeto je porastao za čak 158 posto na 5,7 milijardi dolara. Usporedbe radi: prije godinu dana TotalEnergies je zaradio „samo” 2,2 milijarde dolara.
Repsol otkupljuje vlastite dionice prije nego što je planirano
U međuvremenu, veliki profit bilježi i španjolska naftna kompanija Repsol. Ona napreduje mnogo brže s otkupom dionica zahvaljujući snažnom profitu od visokih cijena nafte. Do kraja tekuće godine treba otkupiti i povući 200 milijuna vlastitih dionica, priopćio je Repsol. U godinama koje slijede planiran je otkup još 50 milijuna.
Prvobitno je Repsol objavio da će otkupljivati 50 milijuna dionica godišnje između 2021. i 2025. godine – ukupno 250 milijuna.
Tvrtke će se uskoro morati odreći dijela kriznog profita
Vrijednosnice energetskih kompanija su značajno porasle. Dionice koncerna Shell su u jutarnjim satima u četvrtak porasle za 3,6 posto. Vrijednost dionica TotalEnergiesa porasla je za 1,4 posto, a Repsola za oko 3 posto.
Poslije ruskog napada na Ukrajinu cijene nafte i plina su naglo porasle. U jednom trenutku je barel brenta koštao skoro 140 američkih dolara – najviše od 2008. godine. No zbog straha od globalne recesije, a time i pada potražnje, cijene su nedavno pale – danas barel brenta košta oko 96 dolara. Ali i to je puno. Usporedbe radi: početkom 2022. cijena je još uvijek bila ispod 80 dolara.
Zbog energetske krize, posljednjih mjeseci opet se raspravlja o oporezivanju tvrtki koje od toga imaju velike koristi. Neke zemlje u Europi, poput Velike Britanije ili Španjolske, uvele su poseban porez na krizni profit. Ministri energetike članica EU-a nedavno su se dogovorili i oko poreza na ekstraprofit.
(Deutsche Welle)