Saudijski naftni div i jedna od vodećih svjetskih energetskih tvrtki Saudi Aramco, i kineski energetski divi Sinopec (China Petroleum and Chemical Corporation) istražuju mogućnost suradnje na rafinerijskim i petrokemijskim projektima u Kini i Saudijskoj Arabiji. O tome piše panarapski medij Al Arabiya.
Dvije tvrtke potpisale su sporazum o razvoju novog projekta u Guleiju, u provinciji Fujian. U sklopu projekta planira se izgraditi rafinerija nafte kapaciteta 320.000 barela dnevno i petrokemijsko postrojenje kapaciteta 1,5 milijuna tona godišnje. Očekuje se da će kompleks biti u funkciji do kraja 2025. godine.
Osim toga, 15. prosinca Aramco, SABIC i Sinopec potpisali su Memorandum o razumijevanju za proučavanje ekonomske i tehničke izvedivosti razvoja novog petrokemijskog sustava koji će biti integriran s postojećom rafinerijom u Yanbuu, u Saudijskoj Arabiji.
Mohammed al-Qahtani, viši potpredsjednik Saudi Aramca je izjavio:
“Ovi projekti predstavljaju priliku za doprinos modernom, učinkovitom i integriranom sektoru recikliranja u Kini i Saudijskoj Arabiji. Oni također jačaju našu dugoročnu predanost da budemo pouzdani dobavljač energije i kemikalija najvećem azijskom gospodarstvu.”
Podsjećamo: tijekom nedavnog posjeta kineskog predsjednika Xi Jinpinga Saudijskoj Arabiji, dvije su strane dogovorile daljnje jačanje bilateralnih odnosa u svim sferama, uključujući i energetski sektor. Zanimljivo je naglasiti kako je Rijad nakon pregovora s kineskog čelnika s prijestolonasljednikom Muhammedom bin-Salmanom odlučio sklopiti ugovor s kineskom tvrtkom Huawei, usprkos očitom nezadovoljstvu Washingtona. Naime, Sjedinjene Države upravo glavninu svojih carinskih i sankcijskih barijera sve intenzivnije podižu upravo prema kineskom IT sektoru, koji je i najveća globalna konkurencija onom američkom. Saudijci, očito, imaju vlastite kalkulacije i interese od kojih ne namjeravaju odstupati.