Na permakulturnom imanju “Nešto Više“ u Humilišanima nadomak Mostara održana je prva međunarodna novinarska radionica na temu “Ekologija, energetska efikasnost i zaštita životne sredine”.
Vikend u Mostaru bio je ispunjen učenjem, praktičnim vježbama i zabavom za nekoliko naraštaja novinara iz cijele regije, a u ugodnoj i opuštenoj radnoj atmosferi sjajan tim od 8 mladih novinara i novinarki iz Srbije, Crne Gore i svih dijelova BiH imali su priliku raditi s četvero iskusnih novinarskih imena iz svijeta ekologije, od kojih su dobili alate, kontakte, savjete i smjernice za uspješan budući rad. Predavači su bili vrhunski stručnjaci u svojim područjima, priopćili su iz Udruženja građana “Nešto više”.
Vuk Vujisić iz Podgorice, novinar portala Zumiraj.me, predstavio je studiju slučaja u kojem su aktivisti i novinari u Crnoj Gori zaustavili nazakonitu eksploataciju šljunka.
Mladen Iličković, urednik HRT emisije Eko zona, održao je masterclass na temu “Izazovi ekološkog novinarstva”, dok je Jovana Šesterikov, urednica portala Ekologika.rs iz Beograda, održala predavanje o pokretanju vlastitog ekološkog sitea i činjenicama vezanim za klimatske promjene u kontekstu zapadnog Balkana.
Marion Roussey, dopisnica televizije ARTE, kroz praktične zadatke, pokazala je kako svjetski i lokalni mediji izvještavaju o ekološkim temama te ponudila sudionicima neke praktične alate koji im u budućnosti mogu biti korisni za rad.
Ana Tomašković, urednica emisije Normalan život na HRT-u, održala je zanimljivo i informativno predavanje pod nazivom “Afirmacija osoba s invaliditetom u medijima i društvu”, u okviru kojeg je istaknula značaj promicanja jednakosti i inkluzije osoba s invaliditetom te je podijelila korisne savjete novinarima i članovima lokalnih udruga koje okupljaju osobe s invaliditetom i članove njihovih obitelji kako pravilno i senzibilno izvještavati o temama vezanim uz osobe s invaliditetom.
Novinari iz drugih gradova su, osim usvajanja i dijeljenja znanja na radionici, imali priliku u slobodno vrijeme upoznati Mostar i pozitivne efekte koje je projekt “Mostar: Prostori koji pokreću“, cilj kojeg je unaprijediti sadržaje i korištenje javnih prostora u Mostaru kroz aktivno uključivanje građana i potporu njihovim inicijativama koje doprinose kvaliteti građanskog, kulturnog i gospodarskog života u gradu.
Projektom se namjerava podržati građanke i građane i lokalne vlasti da učinkovito koriste nove vještine, alate i mehanizme za rješavanje prioriteta na uključiv, rodno osjetljiv, participativan i sustavan način.
Međunarodnu novinarsku radionicu omogućila je podrška Vlade Velike Britanije.