Onkološki pacijenti s područja Srednjobosanskog kantona po zdravlje i dalje moraju ići u druge kantone. Uz izniman napor oboljelima, to predstavlja i velike troškove kako njima tako i zdravstvenom sistemu. No tim problemima uskoro bi mogao doći kraj. Naime, Onkološki odjel u sklopu Bolnice za plućne bolesti u Travniku, projekt na koji se skoro deceniju s nestrpljenjem čeka, uskoro bi trebao biti otvoren i pružiti prve usluge.
S kakvim se problemima, uz samu dijagnozu malignog oboljenja, suočavaju pacijenti s područja Srednjobosanskog kantona zna Vitežanka Nevenka Kvasina, koja je na putu borbe s karcinomom dojke prešla stotine kilometara.
„Idem u Sarajevo, čekaju me tamo po šest sati dok završim, nekad smo se znali vratiti u 7 sati navečer. Primim kemoterapiju, moram ići po nalaze, po papire, sređivati odluke, da bih mogla otići na drugu kemoterapiju. Bilo mi je teško“, priča nam.
„Dolazi do raspada obitelji, do bolesti, zatvorenosti, depresije. Niko u ovom kantonu nije takvim osobama osigurao ni prevoz ni psihološku pomoć“, ističe Dragica Jurčević, predsjednica Udruženja oboljelih od karcinoma Svjetlo Vitez.
Broj oboljelih od karcinoma u Srednjobosanskom kantonu sve je veći. Prema prijavama zdravstvenih ustanova, Kantonalni zavod za javno zdravstvo u posljednje dvije godine registrirao je 118 novooboljelih samo od karcinoma dojke, dok je u 2021. 461 osoba izgubila bitku protiv karcinoma.
„Zadnjih 15 godina bilježimo kontunuirani trend rasta, čak negdje za tri puta. Najčešći su karcinomi bronha i pluća, zatim karcinom dojke, jetre, debelog crijeva, želuca“, navodi prim. dr. Alma Kalčo, specijalista socijalne medicine i organizacije zdravstvene zaštite Zavoda za javno zdravstvo SBK-a.
Otvaranje Onkološkog odjela u Travniku, kome je nedostajala samo zvanična dozvola za rad, usporila je pandemija, ali i administarcija. Nedavno pristiglo Rješenje Federalnog ministarstva zdravstva o ispunjenosti uslova, nagovijestilo je skoro okončanje ovog dugo očekivanog projekta.
„Nije bilo lako, riječ je o tercijarnom nivou zdravstvene zaštite, međutim, uspjeli smo i kadrovski i opremom i prostorom da ispunimo potrebne uvjete“, ističe dr. Emir Abdulović, direktor Bolnice za plućne bolesti Travnik.
Uz korist za oboljele, odjel, za koji tvrde da je jedan od najvećih poslijeratnih projekata u zdravstvu, donijet će i uštede zdravstvenom sistemu. Od otvaranja za pacijetne dijeli ga još Odluka Federalnog zavoda zdravstvenog osiguranja kojom bi se trebao regulisati ulazak u sistem citostatika.