U Bosni i Hercegovini veliki broj djece živi bez roditeljskog staranja a približno polovina njih institucionalno je zbrinuta. Jedna od takvih ustanova je i Dječiji dom Mostar koji pruža smještaj djeci bez roditelja, djeci koju roditelji zanemaruju ili zloupotrebljavaju svoje roditeljske dužnosti, te djeci i mlađim punoljetnim osoba kada je to iz drugih razloga u njihovom interesu.
Dječiji dom Mostar djeci i mlađim punoljetnim osobama, osim smještaja, osigurava i zadovovoljavanje ostalih životnih potreba koje uključuju prehranu, odijevanje, održavanje lične higijene i njege, brigu o zdravlju i praćenje i izvršavanje obaveza korisnika. Maksimalna dob do koje štićenici mogu boraviti u domu je 27 godina.
„Rijetko koje dijete da završi školu sa 18 godina, tako da u zavisnosti od njihovog izbora i njihovih želja oni upisuju i škole i fakultete, mi smo im tu kao podrška uvijek“, kaže za FTV socijalna radnica Melisa Babić-Čengić .
Projektom Mostar – prostori koji pokreću, uz podršku Vlade Velike Britanije, realizuje se 12 aktivnosti infrastrukturnog unaprijeđenja javnih institucija. Dječiji dom Mostar jedan je od dobitnika bespovratnih sredstava uz pomoć kojih je ova institucija izgradila pristupnu rampu za osobe sa invaliditetom i postavila rasvjetu ispred spavaonice. Inače, smještaj djece u Dječiji dom Mostar osigurava Centar za socijalni rad.
„Oni su organ starteljstva i oni su ti koji upućuju zahtjev, prema njihovom rješenju su djeca smještena u našu ustanovu i oni su koji odlučuju o tome da li djeca imaju kontakt sa porodicom ili ne, da li je to u najboljem interesu djeteta ili ne“, objašnjava za FTV Babić-Čengić.
U ovoj ustanovi o štićenicima brinu odgajatelji, među kojima su psiholog, pedagog, socijalni radnik, defektolog i medicinske sestre. Djeca, osim školskih aktivnosti i redovnih obaveza, imaju ispunjen i produktivan dan.
„Što se tiče slobodnog vremena, djeca ga provode zavisno od uzrasta. Mi nastojimo, osim školovanja, da slobodno vrijeme maksimalno iskoriste kroz razne aktivnosti koje se dešavaju unutar dječijeg doma. Imamo i saradnju sa različitim školskim klubovima“, navodi za FTV odgajatelj Amir Jazvin.
Iza nasmijanih lica djece koja su preživjela tegobe koje nijedno dijete ne bi trebalo proživjeti stoji tim koji je svoj život posvetio pružanju najbolje brige štićenicima ove ustanove. Zahvaljujući njihovom radu, djeca imaju mjesto koje mogu zvati domom i što je najvažnije pružena im je bezuvjetna ljubav i podrška.