Mogorjelo je smješteno sa desne strane rijeke Neretve, na jedan kilometar. udaljenosti od Čapljine. Na tome brežuljku, ruševine utvrđene kasnoantičke vile ubrajaju se među značajnije spomenike rimskog doba. Otkopavanja i prva konzerviranja izvršena su između 1899. i 1903. godine. Veličinom i rasporedom vrlo je impresivan kompleks Ladanjske vile, villae suburbanae ispod kasnoantičke palače na Mogorjelu. Zgrada je bila podignuta u doba cara Nerona (54 – 68.) god.
Danas vidljivi dio u južnom uglu palače predstavlja vjerovatno dio stambenog trakta, ali je i njen nastavak prema istočnom uglu upadljivo simetrično koncipiran, te se pretpostavlja da je i on služio u stambene svrhe. Poseban trakt u zapadnom dijelu vile predstavlje su prostorije privatne kupke, otkopane 1900. godine. Stotinjak metara sjeverno nalazila se keramička radionica i ciglana, a možda i staje za konje i stoku. Nešto dalje na uzvišenju vršeno je ukopavanje mrtvih. Stambena ugrada u Mogorjelu predstavlja odličan primjer ranorimske suburbane vile iz 1. stoljeća naše ere.
Nema sumnje da je vlasnik ove vile bio italski čovjek, no tip sam po sebi je helenističkog porijekla. Palača na Mogorjelu bila je podignuta u prvim godinama 4. stoljeća, a razorena, također, u prvim godinama 5. stoljeća. U njenom sklopu bila je jedna uljara, pekara, vinski podrum i razna skladišta.
Početkom 5. stoljeća provalili su zapadni Goti i razorili objekt, tako da se više nije mogao obnoviti u starom izgledu. Na ruševinama podignute su još u istom stoljeću dvije građevine, tj. ranokršćanske crkve od kojih je jedna nosila ime Svetog Mohorija, pa se tako i cijeli lokalitet nazvao po njemu. Istočno uz baziliku bile su dozidane tri grobnice na svod i jedna jednostavna, a u blizini je stajao i kameni sarkofag.
Od kamene oltarske pregrade sačuvali su se dijelovi pluteva ukrašenih vinovom lozom, listovima i grozdovima. U okruglom sjevernom tornju na Mogorjelu otkrivena je oprema konjanika franačke provencijencije, koja spada pod konac 8. stoljeća ili početak 9. stoljeća. U jednom grobu na Mogorjelu nađena je srebrna fibula u obliku ptice, a datirana je u 6. ili 7. stoljeću. Pronađena su i četiri primjerka stećka.