Američki zakonodavci moraju hitno reagirati kako bi Sjedinjene Američke Države mogle nastaviti plaćati račune, poručio je u ponedjeljak zamjenik američkog ministra finansija Wale Adeyemo. Dodao je da bi nemogućnost plaćanja računa od vlade SAD-a donio štetu američkoj, ali i svjetskoj ekonomiji u predstojećem periodu prenosi Reuters.
Adeyemo je za američke medije rekao da će doći do povećanja troškova zaduživanja, kao i da će ljudi biti manje spremni da ulažu u imovinu zasnovanu na dolarima. Republikanski predsjedavajući Zastupničkog doma Kongresa SAD-a Kevin McCarthy istakao je da su Kongres i Bijela kuća još uvijek daleko od postizanja dogovora o planu za podizanje granice državnog duga.
Kongres ima sve manje vremena da postigne dogovor o podizanju gornje granice duga savezne vlade, koja sada iznosi 31.400 milijardi dolara.
Produžavana ili revidirana 78 puta od 1960.
Dostizanje gornje granice duga značilo bi da američka vlada više nije u mogućnosti pozajmljivati novac i, istovremeno, dovele je u situaciju da ne može otplati dug, što bi uzdrmalo globalna finansijska tržišta i srušilo povjerenje u SAD kao globalnog poslovnog partnera.
Američka ministrica finansija Janet Yellen upozorila je ranije da bi vlada SAD-a mogla ostati bez novca do 1. juna ako Kongres ne uspije suspendirati gornju granicu duga. Republikanci u Zastupničkom domu zahtijevaju da se prethodno drastično smanji potrošnja i ponište neke odluke demokratskog predsjednika Joe Bidena, uključujući njegov program otpisivanja studentskih kredita i poreske olašice za zelenu energiju.
Biden insistira na podizanju gornje granice duga bez ikakvih uslova, a kaže da se o tom pitanju ne može pregovarati.Gornja granica američkog državnog duga je podizana, produžavana ili revidirana 78 puta od 1960. godine.