Tajna operacija kodnog imena Projekt Kylo trebala je biti savršeno nevidljiva – bez ikakvih poveznica s ruskim obavještajnim službama, ali to nije spriječilo The Insider i Der Spiegel da pronađu vezu sa SVR-om, ruskom agencijom koji se bavi špijunažom u inozemstvu. Kako stoji u otkrivenim e-mailovima i dokumentima, cilj je bio potaknuti nezadovoljstvo zapadnim vladama, posebno vezano uz potporu liberalnih demokracija Ukrajini.
Igrali su na strah, paniku i emocije
Ključne emocije na koje se trebalo igrati bile su strah, panika i užas. Radi se o kampanji psihosocijalne manipulacije izravno iz hladnoratovskog priručnika Odjela D Prve glavne uprave sovjetskog KGB-a. D je označavalo dezinformacije.
Projekt Kylo osmislio je Mihail Kolesov (na naslovnoj fotografiji), 45-godišnji časnik SVR-a koji je prethodno bio stacioniran u glavnom gradu Afganistana Kabulu. Kolesov je 23. svibnja 2022. sam sebi poslao Wordov dokument jednostavno naslovljen Propaganda.
Bio je to nacrt prezentacije koju je Kolesov trebao održati tri dana kasnije na zatvorenom sastanku u ruskom senatu o temi “informacijskog ratovanja sa Zapadom”. Forumom je predsjedao bivši sovjetski diplomat Aleksej Puškov, a okupio je poznate zagovornike Putinovog režima poput Marije Zaharove, glasnogovornice Ministarstva vanjskih poslova, te stručnjake za psihološko ratovanje iz Ministarstva obrane i lojalne novinare.
Ruse brinula dominacija proukrajinskih stavova na društvenim mrežama
Puškov je bio ozbiljno zabrinut zbog dominacije proukrajinskih stavova na zapadnim internetskim platformama. Kremlj je gubio na dva bojišta: pravom i informacijskom. Korištenje kontroliranih medija poput RT-a i Sputnika već dugo nije imalo efekta, a pokušaji kultiviranja prijateljskih platformi društvenih medija, poput Telegram kanala, nije ispunilo očekivanja.
Kolesov je predstavio novi propagandni pristup: sustavan, ciljan i ofenzivan po prirodi. Umjesto iznošenja izravnih proruskih argumenata, SVR bi trebao izazivati unutarnja proturječja između vladajućih elita na Zapadu stvaranjem lažne nevladine organizacije – zapravo paravanske organizacije koju financiraju i vode agenti Kremlja – kako bi potaknuli antivladine demonstracije u SAD-u i drugim zapadnim demokracijama.
Obavještajci kreirali lažne vijesti pa ih maskirali
Lažni oglasi zamaskirani u novinske naslove, redom kreirani u SVR-u, trebaju se naći na zaslonima računala ili mobitela ciljane publike na Zapadu i namamiti ih da kliknu i dospiju na internetske resurse pod ruskom kontrolom. Kolesov je predložio stvaranje ekstremno ukrajinskih organizacija civilnog društva koje će postavljati pretjerane zahtjeve za ukrajinske izbjeglice i tako djelovati nerazumno ili otuđujuće u domaćem biračkom tijelu. Ova metoda preuzimanja i zatim diskreditiranja nekog cilja iznutra kroz ekstremističko djelovanje poznata je praksa ruskih specijalnih službi.
Tako su njemačke vlasti identificirale 20-ak naizgled legitimnih medijskih web-stranica koje su na tečnom njemačkom pisale “kako Ukrajinci uništavaju ekonomski prosperitet Njemačke” u tekstovima pod naslovima kao što su Njemačka tone u beskućništvo i Čak je i kruh luksuz.
Europski političari već su se žalili na Ukrajince koji bježe od rata i postaju teret nacionalnim resursima. Na primjer, Friedrich Merz, lider konzervativne Kršćansko-demokratske unije u Njemačkoj, optužio je u rujnu 2022. ukrajinske izbjeglice za “socijalni turizam”. Kasnije se ispričao.
Uključio se i FSB
Kolesov je podijelio svoj prijedlog s kolegom časnikom SVR-a Mihailom Kuleminom. Od svibnja 2022. i rujna 2023. razmijenili su preko 10 verzija Projekta Kylo. U svibnju 2023. proslijedili su kopiju Eduardu Černovolcevu, ravnatelju tehničko-znanstvene službe FSB-a, ruske domaće sigurnosne agencije. Ova služba nadzire, među ostalim, glavnu hakersku jedinicu FSB-a i Institut za forenzičku znanost, koji proizvodi otrove poput novičoka, nervnog agensa korištenog u pokušajima atentata na Sergeja Skripalja i Alekseja Navalnog.
Najdetaljnija verzija Projekta Kylo datira iz 9. siječnja 2023. godine. Prema tom dokumentu, SVR bi regrutirao timove koji bi radili u različitim zemljama. Kreirala bi se internetska stranica i lažno predstavljala kao “neovisna agencija za istrage”, koja bi funkcionirala kao središnje mjesto za manipulativan sadržaj, ne samo tisak već i audio i video materijale za YouTube i druge društvene medije.
Želimo izazvati strah od budućnosti
“Motiv naše kognitivne kampanje u zapadnim zemljama je izazivanje straha od budućnosti, neizvjesnosti, nesposobnosti da se naprave dugoročni planovi, nejasna sudbina djece i budućih generacija”, stoji u ruskom dokumentu.
Cilj projekta bio bi kumulativan i donosit će prve rezultate u samo četiri do pet tjedana, a srednjoročne ciljeve u otprilike tri do šest mjeseci. SVR očekuje odmak od statusa quo u liberalnim demokracijama i Europskoj uniji, uključujući i izazivanje prosvjeda – ne više od 100 ljudi koji bi bili plaćeni 100 eura – protiv raznih institucija. Srednjoročni ciljevi uključuju diskreditiranje Ukrajine u očima Zapada. Cijena takve operacije prilično je niska: tri dolara po korisniku mjesečno.
Zanimljivo je da se 2023. godine dogodilo dosta provokacija koje su izgledale kao da ih je izazvala Rusija. Istraživanje europskog medijskog konzorcija otkriva da je skupina ruskih plaćenika stalno sudjelovala na prosvjedima u velikim gradovima poput Pariza, Bruxellesa, Madrida i Haaga, protiveći se zapadnoj isporuci oružja Ukrajini.
Lažiranje masovnih prosvjeda protiv Ukrajine
Jedan od prosvjednika bio je student iz St. Peterburga koji je, doslovno prema Kolesovljevim uputama, pretraživao internet u potrazi za osobama koje bi se fotografirale za 100 eura. Slike su bile korištene na društvenim medijima kako bi se pokazalo da su prosvjedi protiv Ukrajine masovni fenomen u Europi.
Uslijedili su i drugi trikovi. Nakon napada Hamasa na Izrael, u listopadu su zašarane stotine Davidovih zvijezda na pročeljima židovskih ustanova diljem Pariza. Počinitelji su dvije osobe iz Moldavije koje su objasnile da su regrutirane preko Telegram poruke. Ova kampanja podsjeća na KGB-ovu operaciju 50-ih godina u kojoj su sovjetski i istočnonjemački agenti oskvrnuli židovska groblja i sinagoge u Zapadnoj Njemačkoj kako bi tobože ukazali na buđenje nacizma.
Kako ne bi ostavili nikakve sumnje u zlokobnu prirodu SVR-ova projekta, Kolesov i Kulemin se slažu da moral i etika nisu važni u ovom prikrivenom obliku psihološkog ratovanja, s obzirom na to da ni neprijatelji Rusije nemaju obzira u svojim metodama.
Konačna verzija projekta
Konačnu verziju projekta Kulemin je poslao svome ocu, generalu Aleksandru Kuleminu, umirovljenom časniku 12. uprave Ministarstva obrane, koja nadgleda nuklearno oružje. Sudeći prema korespondenciji između Kolesova i Kulemina, njihove aktivnosti bile su koordinirane s GRU-om, vojnom obavještajnom službom Rusije.
Iako u digitalnoj korespondenciji između Kolesova i Kulemina nema podatka kada je Projekt Kylo službeno odobren, u ožujku 2023. godine dva SVR-ova časnika počela su obrađivati desetke životopisa potencijalnih kandidata za sve pozicije. Poželjno je bilo da svi kandidati imaju neko iskustvo u obavještajnom radu i da govore barem jedan strani jezik.
Kolesovljev životopis također se nalazi među dokumentima koji su procurili na Zapad. Javna verzija kaže da je Kolesov voditelj odjela u Peacemakeru, ruskom sigurnosnom think tanku. Privatni životopis navodi da Kolesov radi za SVR već 19 godina i da je 2019. odlikovan Redom zasluga za domovinu drugog stupnja.
Elimincija neprijatelja Kremlja
Kolesov i Kulemin surađuju na još jednom projektu pod nazivom Ledorub, što je ruska riječ za sjekiru za led ili cepin, odnosno ne previše suptilna referenca na oruđe kojim je NKVD-ov egzekutor Ramón Mercader po Staljinovom nalogu likvidirao Lava Trockog u Meksiku 1940. godine. Ledorub očito uključuje eliminaciju neprijatelja Kremlja u izgnanstvu, barem u smislu diskreditacije. Navodno je SVR prekinuo program atentata tijekom 90-ih godina pod vodstvom tadašnjeg direktora Jevgenija Primakova.
Komunikacija između Kulesova i Kulemina sadržava tri Ledorub karakterne likvidacije disidenata koji žive u inozemstvu. Najviše podataka odnosi se na bivšeg bankara iz Rusije koji trenutno živi u Bostonu i koji je uključen u prikupljanje sredstava za zakladu preminulog ruskog oporbenog vođu Alekseja Navalnog. Budući da je ova osoba na popisu za likvidaciju, The Insider ne objavljuje njezino ime.
Operacija predviđa “potpunu diskreditaciju” u njegovim društvenim krugovima tako da “čak i susjedi prestanu pozdravljati”. Kolesov predlaže širenje lažnih priča da je bivši bankar bio financijer čečenskog ratnog predsjednika Ramzana Kadirova.
Doseg kampanje
“Proširili bismo glasinu da ga Kadirov traži po cijelom svijetu zato što ga je bankar prevario”, napomenuo je Kolesov, “i podsjetili publiku da je posljednja akcija Čečena u Bostonu završila terorističkim napadom na tamošnji maraton 2013. godine.”
Kolesov očekuje da će kampanja diskreditacije dosegnuti blizu 600.000 ljudi. “Bravo! Budući da Boston ima 646.000 stanovnika, to znači da smo dosegli praktički svakoga! Odlični smo!” odgovorio je Kulemin u ožujku 2023.