Zanimljiv umjetnički performans danas u Mostaru. Umjetnik iz Mostara Nebojša Dimovski napravio je performans na ratnoj liniji razdvajanja u Mostaru. Dimovski je ovim želio prije svega da pošalje poruku mira i jedinstva ne samo za stanovnike Mostara i Bosne i Hercegovine, nego i svim Balkancima, Ukrajincima, Rusima kao i svim onim žive u zaraćenim područjima.
On je postavio vrata na simboličnom mjestu koje je bilo najtragičnije ratnih godina na mostarskoj ulici Bulevar pored Španskog trga. Simbol ratne linije razdvajanja koja dijeli grad, a nakon što su građani imali interakciju sa umjetničkim djelom je izveden završni dio performansa i vrata su uništena, a sa njima podjele i “zidovi”.
– Vrata simboliziraju otvor u ovom imaginarnom zidu, a dio performansa se ostvario tako što su građani učestvovati u njemu svojim prolaskom kroz vrata, simbolično odbacujući generalne predrasude i prenesu poruku jedinstva. U isto vrijeme postaknuti su posmatrači da razmisle o onome što nam se dogodilo i da shvate da više nikada ne bismo trebali dozvoliti da se ponovi bez obzira na sve. Za mir se uvijek vrijedi boriti, ne oružjem, već humanošću i dobrotom”, objasnio je mostarsku umjetnik.
S jedne strane vrata je ruševina, zgrada koja je uništena tokom ratnog sukoba i još uvijek se nalazi u tom devastiranom stanju postepenog raspadanja, a s druge strane je rekonstruirana zgrada prve mostarske gimnazije, u kojoj se školuju mlade nade za bolju budućnost.
– Srednja škola je rekonstruisana 2009. godine, tako da stvara savršen kontrast i simbol naše prošlosti i naše budućnosti. Želim da naša djeca imaju svijetlu budućnost, a ne onu koju smo mi imali kao djeca i ne onu koju danas imaju ukrajinska djeca”, ističe mostarsku umjetnik.
Performans je kako kaže inspiriran činjenicom da je u 2022. godini ponovo rat, koji građani BiH nisu davno proživjeli.
– Mostar, jedan od bisera Balkana, još uvijek ima ožiljke stravičnog rata, 30 godina nakon njegovog početka Grad je i danas podijeljen na dvije strane. Imamo dvije bolnice, dva teatra, dvije muzičke škole, dva udžbenika historije. Nema zida koji dijeli grad, niti ima granice, ali ima imaginarna granica u ljudskim umovima. Mostar nije jedinstven primjer te pojave, cijela država je živi i nastoji djelovati na istom principu podjela. ‘Oni'… ‘mi’ … a svi smo zapravo jedno”, ističe autor performansa za mir i jedinstvo u Mostaru.
Od početka rata u Ukrajini, kako naglašava ljudi u našoj zemlji su iskusili jake tjeskobe.
– Kod mnogih se ponovo probudio PTSP (posttraumatski stresni poremećaj) iako smo ga zakopali duboko u sebi. U mnogim svjetskim medijima sve se više govori o opasnosti izbijanja ratnih sukoba van granica Ukrajine, a naša se zemlja spominje kao jedna od ugroženijih upravo zbog kompleksnosti i problematike političke scene. Iako je toliko godina prošlo od završetka ratnih sukoba na ovom području, no naša je situacija i dalje veoma složena. Imao sam potrebu napraviti ovaj performans kako bih poslao jasnu poruku mira i jedinstva”, zaključio je autor performansa.