Iran i Rusija danas su započeli zajedničku vojnu vježbu u Kaspijskom jezeru, prenose iranski mediji. Zajednički manevri uključivat će taktičke vježbe, misije spašavanja i operacije protiv kriminalnih skupina, prenosi iranska novinska agencija ISNA.
“Manevri će uključivati i mornaričke brodove i mornaričke zrakoplove, uključujući razarače s navođenim projektilima Darafsh, Separ i Paykan, dva helikoptera AB-212, brod Shahid Basir iz Mornarice Korpusa čuvara islamske revolucije [IRGC, elitne iranske oružane snage ]. Također, ruski brod SB-45 nedavno je ušao u iranske teritorijalne vode i sudjelovat će [u vježbama]”, citirala je glasnogovornika novinska agencija Tasnim.
No, Kaspijsko jezero je postalo područje uključeno u sukob u Ukrajini. Od Kaspijskog jezera do crte bojišnice u Ukrajini udaljenost je nekih 600 km. Nedavno su zapaženi i snimljeni ruski krstareći projektili Kalibr koji su ispaljeni od strane flotile u Kaspijskom jezeru i koji putuju prema metama u Ukrajini.
Saradnja dvije države
Iran i Rusija godinama su bliski saveznici, pa su primjerice zajedno podržavali režim Bašara al-Asada u Siriji. Teheran je optužen da Moskvu opskrbljuje dronovima za rat u Ukrajini, što iranski čelnici odbacuju. Rusija, s druge strane, pomaže Iranu oko nuklearne tehnologije (navodno samo za elektrane, ali ne i oružje).
Iranci su početkom srpnja izabrali predsjednika Masuda Pezeškiana, mnogi zapadni mediji su pisali kako je riječ o “reformističkom” i “umjerenom” čelniku koji bi mogao zatopliti odnose sa Zapadom nakon godina napetosti. No, stvarnu vlast ima vrhovni vjerski vođa ajatolah Ali Hamenei. Dapače, da Pezeškian zaista planira bilo kakve duboke reforme države, gotovo sigurno ne bi ni postao predsjednik.