Svjetska zdravstvena organizacija (WHO) nedavno je potvrdila prvi slučaj paralize uzrokovane dječjom paralizom u Gazi nakon više od 25 godina. Žrtva je 10-mjesečna beba, čime se otvara nova kriza u već ionako opasnim humanitarnim uvjetima u ovoj regiji. Šef UNRWA-e Philippe Lazzarini izjavio je 23. kolovoza:
“Polio neće praviti razliku između palestinske i izraelske djece”, ističući hitnost situacije i potrebu za brzim djelovanjem.
Lazzarini je također naglasio važnost cijepljenja u prevenciji širenja virusa, upozoravajući:
“Odgađanje humanitarne stanke povećat će rizik širenja među djecom.”
Kako bi se suzbio polio, WHO i UNRWA pokrenuli su kampanju cijepljenja koja uključuje mobilne zdravstvene timove i klinike, s ciljem da se svako dijete mlađe od 10 godina u Gazi cijepi.
“Nije dovoljno donijeti cjepiva u Gazu i zaštititi hladni lanac. Da bi imala učinak, cjepiva moraju završiti u ustima svakog djeteta,” rekao je Lazzarini.
Izraelska vojska, kroz tijelo zaduženo za palestinske civilne poslove, COGAT, također je najavila podršku kampanji cijepljenja.
“Pripremamo se podržati sveobuhvatnu kampanju cijepljenja,” stoji u izjavi COGAT-a, dok je vojska već započela cijepljenje svih izraelskih kopnenih trupa, istovremeno radeći s humanitarnim agencijama kako bi osigurali isporuku cjepiva u Gazu.
Djeca piju iz lokvi
Unatoč ovim naporima, uvjeti na terenu ostaju izuzetno teški. Palestinski ministar zdravstva, dr. Majed Abu Ramadan, upozorio je na ozbiljnu humanitarnu krizu:
“Izraelsko bombardiranje uništilo je 80 posto zdravstvene infrastrukture u Gazi. Većina bolnica nije u funkciji, a one koje su ostale operativne rade samo djelomično zbog izravne štete i gubitka kvalificiranog medicinskog osoblja,” rekao je Ramadan.
Dodatno, CNN je izvijestio o razaranju ključnih vodnih resursa u Gazi, što dodatno pogoršava ionako tešku situaciju s dostupnošću pitke vode. Video snimke koje su se pojavile na društvenim mrežama prikazuju izraelske vojnike kako detoniraju eksploziv na pumpe u rezervoaru Canada Water u Rafahu, što je bio ključni resurs za obradu i distribuciju vode za 150.000 ljudi.
“Djeca piju iz lokvi i gacaju kroz kanalizacijske bazene,” izvijestio je CNN, opisujući sumorne uvjete u izbjegličkim kampovima.
Sve ove okolnosti pridonose dodatnoj zabrinutosti međunarodne zajednice, koja upozorava na potencijalne posljedice ako se humanitarna stanka ne uspostavi što prije. Lazzarini je naglasio:
“Moramo djelovati sada kako bismo spriječili katastrofu širih razmjera. Polio i druge bolesti ne poznaju granice niti prave razlike među ljudima. Svako dijete u Gazi zaslužuje priliku za zdrav i siguran život.”