Gradski štab civilne zaštite Konjic svakodnevno koordinira aktivnosti na terenu s ciljem da se stanovnicima sa poplavljenih područja pomogne i odgovori na njihove potrebe i zahtjeve. Puno posla je urađeno, ali je još dosta i ostalo, što će trebati završiti u narednim danima i mjesecima, kaže Husein Hodžić, načelnik Gradskog štaba civilne zaštite Grada Konjica.
“Puno se radi na području MZ Neretvica, ali ne samo na tom dijelu, nego na kompletnom području od Kralupa, pa ispod podbitovinjskih sela do Jasenika. Puno je posla, a građevinska operative kojom raspolažemo radi na sanaciji puteva i kako bi se svi ti putevi uvezali, pogotovo uz ova dva sliva Neretvice i Seončice. Dobar dio posla je urađen, međutim, ima još dosta toga da se uradi”-kazao je Hodžić.
U toku je i popis štete na terenu. Formirane su tri komisije koje obilaze poplavljena područja i evideniraju sve ono što je uništeno, a prema riječima Hodzića, do sada je pristiglo stotine zahtjeva.
“Pristiglo je već na stotine zahtjeva i isto toliko je obrađeno. Puno ima još da se obradi, tri komisije su na terenu i popisiju svu štetu. Narednih šest-sedam dana ćemo imati još posla da bi to evidentirali, jer sve to treba uslikati i pregledati. To je terenski rad koji zahtjeva dosta rada i zalaganja. Nastojat ćemo da dođemo na svako mjesto i odgovorimo na svaki zahtjev”-naveo je načelnik Gradskog štaba civilne zaštite Grada Konjica. Na naše novinarsko pitanje da li je određen krajnji rok za prijavu štete, Hodžić je kazao da o tome razmišljaju.
“Jablanica je ostavila rok od sedam dana, ali s obzirom da još do nekih mjesta nije prohodan put i ne možemo doći, nismo odmah određivali rok. U toku dana imat ćemo bolje informacije s terena, tako da ćemo morati postaviti neki rok za prijavu štete, kako bi i mi znali s koliko prijava raspolažemo”-naveo je Hodžić.
On je za Radio konjic govorio i o smještaju u stambene kontejnere koji se ovih dana postavljaju na lokalitetu Goransko Polje.
“Želja nam je da već u idućoj sedmici bude useljivo. Ekipe rade na terenu, kontejneri se iz Čelebića dovoze i postavljaju, te se uporedo radi infrastruktura, osvjetljavanje terena, video nadzor, voda, kanalizacija. Sve se to radi zajedno. Realno je očekivati da sredinom iduće sedmice imamo prve ljude koji će se useliti u te kontejnere”-istaknuo je Hodžić.
Od prvog dana poplava pomoć stanovništvu u koordinaciji sa Gradskim štabom civilne zaštite pruža i Centar za socijalni rad. Kako je kazala Nadira Đapo, direktorica centra, tokom proteklih dana evidentirane su 233 porodice sa poplavljenih područja. Trenutno se tri porodice nalaze u hotelskom smještaju, a ostali su smješteni kod rodbine i prijatelja, kazala je Đapo.
“Kroz prijem i trijažu koji su obavili uposlenici Centra za socijalni rad, kao i jedan predstavnik Udruženja žena “Nera”, trebamo istaći da su evidentirane 233 porodice odnosno 268 lica. To je dio stanovništa koji je prošao kroz evidenciju Centra za socijalni rad. Trenutno su sve porodice smještene kod srodnika i prijatelja ili su u objektima na području Grada Konjica, a u njihovom su privatnom vlasništvu. U hotelu “Nur” imamo smještene tri porodice iz sela Panduri, a na njihovom trajnijem stambenom rješavanju radit će se u narednom periodu”-istaknula je Đapo.
Ona je kazala da je među stanovnicima sa poplavljenih područja i oko stotinu djece, a onima koji trenutno online pohađaju nastavni proces nastoji se pomoći s neophodnim stvarima. Direktorica Centra za socijalni rad u Konjicu Nadira Đapo pozvala je sve osobe sa poplavljenih područja da se jave nadležnim institucijama kako bi im se moglo adekvatno pomoći.
(Radio Konjic)