Emisija stakleničkih plinova u Europskoj uniji pala je 8,3 posto u 2023., otkrilo je vodeće izvješće. To je godišnji pad kakav nije viđen desetljećima, rekao je EU, potaknut ubrzanim uvođenjem obnovljivih izvora energije diljem kontinenta. “U apsolutnom smislu, pad emisija stakleničkih plinova u 2023. bio je najveći godišnji pad u nekoliko desetljeća, isključujući pandemijsku godinu 2020.”, navodi se u radu, nazvanom Izvješće o napretku klimatskih mjera za 2024. godinu.
Nova otkrića znače da su emisije u EU-u pale za 37 posto u odnosu na razine iz 1990-ih.
“Na pravom smo putu da ispunimo naše ciljeve za 2030. da smanjimo emisije za najmanje 55 posto ako se ovaj zamah održi”, rekao je glasnogovornik Europske komisije Tim McPhie na konferenciji za novinare.
Obnovljivi izvori energije ispred fosilnih i nuklearnih
Energetski sektor potaknuo je veliku većinu prošlogodišnjih smanjenja emisija, uz skokovitu proizvodnju obnovljivih izvora energije. Preliminarni podaci za 2023. pokazuju da je obnovljiva energija proizvela 44,7 posto električne energije u EU-u, ispred fosilnih goriva s 32,5 posto i nuklearne energije s 22,8 posto. Povećanje broja sustava grijanja s nižim udjelom ugljika i odvoda ugljika — prirodnih ili umjetnih područja koja apsorbiraju ugljik — također je pridonijelo padu. Smanjenje industrijske proizvodnje bio je još jedan čimbenik koji je smanjio emisije. U izvješću se navodi da su industrijske emisije pale za 6 posto u 2023., ali se napominje da je dio pada posljedica povećane učinkovitosti. Također je navedeno da, iako je industrijska proizvodnja pala za 2 posto u usporedbi s 2022., ipak je ostala viša nego 2019. i 2021.