Bijeljina je prva lokalna zajednica u Bosni i Hercegovini koja je odlučila da Program održivog razvoja do 2030. godine, poznatiji kao Agenda 2030, uvrsti u zvanične dokumente grada. Uz podršku evropskih fondova i superviziju Evropske komisije, u Bijeljini su za skoro osam godina realizirane desetine projekata čiji je cilj ostvarivanje ciljeva održivog razvoja.
Revidiranjem Strategije razvoja grada i njenim usaglašavanjem sa Programom održivog razvoja, poznatijim kao Agenda 2030, Bijeljina je 2017. godine postala pionir u našoj zemlji. Ankica Todorović iz Odsjeka za lokalni ekonomski razvoj i evropske integracije bila je jedna od inicijatorki ideje o razvoju lokalne zajednice, koji se temelji na ciljevima održivog razvoja.
“Šta nas je fasciniralo u svemu tome je bilo da je čovjek u centru razvoja. Tako da smo zaista vidjeli da treba na tome da radimo i da širimo tu filozofiju ja bih rekla koja je vrlo jednostavna – da radimo za ljude a za to i jesmo tu, da budemo servis građanima. Radili smo obuke za civilni sektor za privredni sektor kako bismo stvorili kritičnu masu da možemo da krenemo, a nakon toga smo se upustili u određene projekte”, navodi Ankica Todorović, šefica Odsjeka za LER i EI Gradske uprave Bijeljina.
Evropska unija osmislila je oko stotinu pokazatelja za ciljeve održivog razvoja, koji su usklađeni s UN-ovim. Uz to, institucije Evropske unije sarađuju i osiguravaju finansijska sredstva za pet aspekata održivog razvoja – ljudi, planeta, blagostanje, mir i partnerstvo.
Tokom skoro osam godina, koliko se primjenjuje Agenda 2030 u Bijeljini, realizovano je na desetine projekata, a ostvaren je i značajan pomak u partnerstvu i saradnji svih u lancu – predstavnika vlasti, građana, ali i privrede.
“Mi smo prije nekoliko godina imali projekat koji je dao dobre rezultate, radilo se o projektu edukacije ili prekvalifikacije mladih ljudi”, kaže privrednik iz Bijeljine Milenko Stevanović.
“Uvezivanje malih proizvođača je osnovna pretpostavka da neko sa malim obimom proizvodnje, a kvalitetnim proizvodima se nađe na tržištu. Imamo i jedan vrlo odgovoran odnos prema zajednici. ne samo da mi imamo profit, prihod ili benefit, nego da dosta toga poklonimo i zajednici”, pojašnjava Svetlana Marković, proizvođač organske lavande iz Bijeljine.
U Bijeljini nastavljaju da svakodnevno i uporno rade na realizaciji ciljeva održivog razvoja. Bilo da je riječ o dječijem igralištu, stručnoj obuci ili ekološkoj akciji, cilj je isti – “misli globalno, djeluj lokalno”.