U organizaciji Udruženja pčelara Trebinje održano je predavanje na temu apiterapije – liječenje i terapija pčelinjim prizvodima, temi koja sve sve interesantnija i privlači pažnju kako pčelara, zdravstvenih radnika tako i onih koji su željni novih znanja.
Apiterapija je naučna disciplina koja predstavlja primjenu pčelinjih proizvoda – meda, propolisa, polena, voska i pčelinjeg otrova. Apiterapija je metoda liječenja i oporavka pčelinjiim proizvodima i predstavljena već od davnina, terapijski učinak rada s pčelama u području poboljšanja kvaliteta života i dalje je slabo razmatran, rekao je prof. dr Mića Mladenović, profesor na Poljoprivrednom fakultetu u Zemunu
– Današnja tema ima za cilj da jasno kažemo da su pčelinji priozvodi neophodni i potrebni za svako domaćinstvo. Tako će pčelari povećati dobit od pčelinjaka – meda i pčelinjih proizvoda. Mi smo na začelju po potrošnji meda u Evropi. Želja nam je da što bolje promovišemo apiterapiju i značaj meda, ne samo u ishrani, već i propolis i pčelinji otrov, koji su na vrhu piramide alternativnih lijekova na svijetu. Tamo gdje savremena medicina posustaje, ova dva preparata preuzimaju primat, kazao je za Trebinje live Mladenović.
Prim. dr Stanko Buha govorio je na temu „Akupunktura i apipunktura“, odnosno liječenje pčelinjim otrovom – kako se otrov koristi prilikom liječenja i na koji način.
– Otrov se može koristiti na dva načina – prvi je ubod pčele, a drugi način je da se ekstrahovani otrov čisti i da se aplicira preko šprica, odnosno igle. I akupunktura i apipunktura su kod nas slabo zastupljljene, prvenstveno jer smo u deficitu sa stručnjacima iz ove oblasti, ali i zbog nepovjerenja od strane stanovništva jer farmaceutska industrija to proglašava alternativnom medicinom, a to je u stvari tradicionalna, prirodna medicina“, objasnio je dr Buha.
Predsjednik Udruženja pčelara “Leotar” iz Trebinja Obrad Ninković rekao je da ovo udrženje organizovalo predavanje sa ciljem da edukuje trebinjske pčelare kako bi, osim meda, što bolje iskoristili i druge pčelinje proizvode.