Ekonomski sukob između Rusije i Zapada odvija se paralelno uz rat u Ukrajini. Dok su informacije o tijeku rata u Ukrajini nesigurne, jer propaganda i jedne i druge strane prikazuje informacije s terena prema vlastitim željama, odvijanje ekonomskog sukoba je transparentnije, piše Index.hr
Rusija nije jako zadužena država, ali ipak ima dugova prema investitorima sa Zapada. Uvođenje sankcija je stavilo pod upitnik želju, ali i mogućnosti Rusije i ruskih kompanija da vraćaju svoje dugove. Iako je Rusija još početkom ožujka zabranila plaćanje duga kuponskim isplatama na račun državnih obveznica, što je praktički bila objava bankrota, kasnije je nastavila plaćati svoje obveze.
Kuponske isplate su kao kamate te izdavatelj obveznice mora na godišnjoj ili polugodišnjoj bazi isplaćivati vlasniku obveznice određeni postotak nominalne vrijednosti, sve do dana dospijeća obveznice, kada izdavatelj obveznice (u ovom slučaju Rusija) mora onome tko je kupio obveznicu vratiti puni iznos vrijednosti obveznice.
Rusija jednom već propustila platiti dug
OFZ (Obligatsyi Federal'novo Zaima) su bile prve obveznice nakon početka rata u Ukrajini na koje je došao dug po kuponskim isplatama. Nakon što nije u roku platila taj dug, dio financijskih tržišta je procijenio da je time Rusija objavila prestanak plaćanja svojih dugova.
No kuponske isplate imaju 30 dana počeka, što znači da 30 dana nakon roka plaćanja dužnik još ima vremena vratiti dug. Novac za vraćanje duga je ustvari bio spreman, ali je čekao na međuračunu, jer je Središnja banka Rusije zabranila sva plaćanja strancima. To je bila jedna od politika kojom se pokušao zaustaviti odljev novca iz Rusije, nakon što su ga strani investitori počeli masovno povlačiti zbog rata u Ukrajini.
Rusija je praktički bankrotirala
Ali na kraju je Središnja banka Rusije ipak dala dopuštenje da se novac može transferirati vlasnicima obveznica na Zapadu, čime je izbjegnut bankrot. To zbog spomenutog problema nije napravljeno u roku, što je dovelo do straha da će Rusija prestati s plaćanjem dugova, ali je izvršeno unutar 30 dana počeka.
Dug po tim obveznicama je na kraju ipak plaćen, i to u dolarima, unatoč tome što je Putin dekretom zapovjedio da se dugovi u stranim valutama plaćaju u ruskoj nacionalnoj valuti, tj. rubljima. Ipak je na kraju dano dopuštenje da se isplate vrše u stranoj valuti, jer te obveznice nisu predviđale mogućnost plaćanja u rubljima (neke imaju tu mogućnost).