Dok Bidenova administracija razmišlja o proširenju kaznenih mjera za Rusiju zbog njezine invazije na Ukrajinu, velika prepreka leži bliže kući: američki potrošač.
Američki vozači po prvi put u životu kreću na ljetne odmore s cijenama benzina u prosjeku većim od 5 dolara po galonu. A rastuće cijene nafte i prirodnog plina pomažu jačanju inflacije na najvišu razinu u četiri desetljeća, podižući cijene hrane, struje i stanova, piše Reuters, čiji tekst prenosimo.
Strože sankcije Rusiji, među najvećim svjetskim dobavljačima nafte i plina, vjerojatno bi samo pogoršale situaciju.
– To je kao da ih šutnete dok su dolje, rekla je Ellen Wald, povjesničarka energetike i viša suradnica u Atlatnskom vijeću, o izgledima za radnje koje bi mogle povećati cijene za američke potrošače goriva.
Sjedinjene Američke Države i Europa već su nametnule niz mjera usmjerenih na ruski izvoz nafte, krvotok njezina gospodarstva i njezin ratni stroj, uključujući kontrolu izvoza, američku zabranu uvoza ruske energije i djelomičnu zabranu uvoza ruske energije u Europsku uniju. No, Bidenova administracija također razmišlja o takozvanoj sekundarnoj sankciji kako bi pojačala pritisak. Američki dužnosnici, na primjer, razgovaraju s europskim i azijskim saveznicima o nametanju mogućih ograničenja cijena za kupnju ruske nafte, rekao je u utorak zamjenik ministra financija Wally Adeyemo.
Neki dužnosnici vjeruju da je ograničenje cijena jedna od nekoliko metoda koje bi mogle produbiti rusku ekonomsku bol bez daljnjeg povećanja globalnih tržišta nafte jer bi se smanjili samo prihodi, a ne količine nafte koje idu na tržište.
– Ono što se događa manje je o tome koliko ruske nafte nestaje s tržišta, a više o padu profita Rusije zbog toga što je prisiljena prodavati po velikim popustima, rekao je glasnogovornik State Departmenta za Reuters.
Ipak, jačanje akcije ekonomskog ratovanja protiv Rusije bez povećanja cijena neće biti lako. Rusija bi, na primjer, mogla uzvratiti zadržavanjem nafte s tržišta. To bi odmah moglo povećati cijene jer svjetski proizvođači nafte imaju vrlo malo slobodnih kapaciteta nakon godina nedovoljnog ulaganja u naftna polja i rafinerije. Svaki put kad se priča o sankcijama, cijena raste, kazala je Wald. Krajem svibnja, na primjer, globalna referentna nafta Brent porasla je na dvomjesečne maksimume od gotovo 124 dolara po barelu nakon što je Europska unija podržala razvodnjeni embargo na isporuke ruske nafte.
Dužnosnici Ministarstva financija, koje provodi sankcije, i Vijeća za nacionalnu sigurnost Bijele kuće nisu odmah odgovorili na zahtjev za komentar. Na pitanje kada bi se mogle uvesti sekundarne sankcije na kupnju ruske nafte i pod kojim okolnostima, američki dužnosnik je rekao da ništa nije odlučeno. Prema Međunarodnoj energetskoj agenciji (IEA), očekuje se da će zapadne sankcije smanjiti ruski izvoz sirove nafte sljedeće godine. No do sada je Rusija uspjela pronaći nove kupce snižavanjem cijena. Indija je, na primjer, prošlog mjeseca gotovo utrostručila kupovinu ruske sirove nafte, dok je Kina također pokupila više ruskih barela. U svibnju su ruski prihodi od nafte porasli jer su više svjetske cijene i stalni izvoz sirove nafte nadmašili te popuste, priopćila je IEA. Indijske kupovine mjesecima su bile na radaru Washingtona, a američki službenici u ožujku su upozirili da je će Indija biti izložena “velikom riziku” od pojačanih sankcija ako bude kupovala rusku naftu znatno iznad razina iz prethodnih godina.
Rizik manipulacije gornje granice cijena
Osim ograničenja cijena, Sjedinjene Države također mogu razmotriti sankcije za subjekte koji pružaju osiguranje ili usluge za ruske terete, gdje transakcije premašuju utvrđenu cijenu po barelu. No, provedba takvih mjera zahtijevala bi vrijeme i sredstva.
– Mislim da to nije realno, rekao je Pavel Mulchanov, izvršni direktor investicijske banke Raymond James u Houstonu dodao:
– Nafta je iznimno likvidno i konkurentno tržište i ne postoji praktičan način nametanja bilo kakvog ograničenja cijene na više ili na niže.
Richard Nephew, bivši dužnosnik za sankcije u američkom State Departmentu pod predsjednikom Joeom Bidenom i bivšim predsjednikom Barackom Obamom, bio je dvojben u vezi s obje metode, posebice u pogledu ograničenja cijena, koje nikada prije nisu isprobane na proizvođaču veličine Rusije.
– Gornja cijena je toliko izložena riziku od manipulacije, a kako provjeriti taj sustav?, zapitao se Nephew.
Umjesto toga, vjeruje da bi Washington mogao surađivati s bankama u drugim zemljama potrošačima kako bi ruski prihod od prodaje nafte stavio na escrow račune, novac koji bi Rusija mogla iskoristiti samo za odobrenu robu i usluge.
Visoke cijene goriva i inflacija koju ona potiče ranjivost su za Bidena i njegove kolege demokrate kako se približavaju izbori 8. studenog. Rasmussenova anketa prošlog mjeseca pokazala je da 83 posto vjerojatnih američkih birača vjeruje da će inflacija biti važno pitanje na izborima na kojima se republikanci nadaju da će dobiti većinu u jednom ili oba doma Kongresa.
Visoke cijene goriva mogle bi smanjiti apetit za agresivnim djelovanjem u Europi. U svjetlu rastućih troškova goriva, ClearView Energy Partners, nestranačka istraživačka skupina, rekla je u bilješci za klijente da je “skeptično da transatlantski saveznici imaju dovoljno političke volje da se odmah usklade oko ‘sekundarnih’ sankcija na ruski izvoz nafte.”