U našoj rubrici “Ero.ba Priča” ugostili smo danas Irenu Bjelicu. Crnogorsku fudbalerku, danas trenericu koja je u Mostaru toliko dugo da je svi koji je poznaju smatraju kao svojom domaćom Mostarkom. Tema razgovora je ženski fudbal, koji zadnjih 7-8 godina u gradu na Neretvi doživljava značajnu ekspanziju.
Odkud ideja za školu fudbala za žene ?
– Ljetnja škola fudbala/nogometa nastala je iz želje i potrebe da se djevojčicama pruži mogućnost da ljetne raspuste provedu na zabavan i rekreativan način. Cilj programa Ljetne škole jest taj da djevojčice kroz zajedničko rad i druženje spoje odmor i fizičku aktivnost, ali i da uspostave nova prijateljstva. Škola je organizovana zajedničkom saradnjom ŽF\NK ,,Emina” i SA ,,Mali Most”. Treninge vodimo Dragica Denda, Fatima Pezić i ja, kaže na početku razgovora za “Ero.ba” Irena.
Vas tri ste i svojom strukom vezane za sport, imate iskustva igrale ste fudbal ?
– Ja sam magistar nutricionizma i zdravlja i imam zavšenu licencu za fudbalskog trenera, dok je moja kolegica Fatima magistar sporta i zdravlja. Kada govorimo o iskustvu i znanju vezanom za sport i fudbal uopšte imamo Dragicu Denda koja je možemo reći jedna veoma iskusna igračica. Ona je prošla sve selekcije reprezentacije BiH i bavi se trenerskim poslom duže od nas i prenijela nam je veliko znanje. Našom zajedničkom saradnjom i željom ova škola je formirana.
Da ne zaboravimo reći za naše čitaoce, a koji slabije poznaju ženski fudbal, da ste i vas dvije, uz Dragicu, se aktivno bavile fudbalom.
– To svakako, svima nam je fudbal da tako kažem u krvi. Ja sam imala čast i nositi dres reprezentacije Crne Gore, pošto sam rođena Nikšićanka.
Da li ima razlika u ženskom fudbalu u odnosu na muški ?
– Naravno da ima, mislim da žene igraju ljepši fudbal u odnosu na muškarce. Razlog tome je što žene to rade iz ljubavi, dok se u muškom fudbalu vrti sve oko novca.
Kakav je odziv djevojčica i generalno kakav je interes u Mostaru ?
– U prošlosti djevojčice nisu mnogo bile zainteresovane za fudbal, više su birale neke druge sportove. Međutim, danas se to promjenilo i u poslednje vrijeme ženski fudbal je doživio ekspanziju u BiH i našem gradu i imamo sve više djevojčica koje žele igrati fudbal.
Da li ima ženski fudbal perspektivu u BiH ?
– Ženski fudbal u BiH bi mogao imati perspektivu u budućnosti, naravno ako bi savez i ljudi odgovorni za to uložili više sredstava i poboljšali uslove za rad. Imamo mnogo talentovanih igračica koje igraju u velikim evropskim klubovima.
Kakve su zarade u ženskom fudbalu, mislim na Evropu i koliko je to blizu muškog fudbala ?
– Ma u u ženskom fudbalu zarade u Evropi nisu ni blizu muškog fudbala. N ebrinite nema tu miliona maraka. Opet, ako poredimo zarade u ženskom fudbalu u Evropi, u odnosu na ove u našoj zemlji, onda su one mnogo veće.
Ti lično su dugo već u Mostaru, kako se osjećaš ovdje, osjećaš li se kao “domaća” ?
– U Mostaru sam već šest godina i mogu reći da je ovo moja druga kuća, pored mog rodnog Nikšića. Naravno, za ovo su najviše zaslužni predsjednica ŽFK Emina Sevda Tojaga, trener kluba Zijo Tojaga i moje saigračice od kojih imam punu podršku za sve što radim.
Od kud generalno ljubav prema fudbalu, posebno još u smislu iogranja i da si trener ?
– Fudbal treniram od svoje 11 godine. Ljubav za fudbalom mi je “presadio” moj đed koji me vodio na treninge i bio moja podrška tokom moje igračke karijere. Kada sam prestala da se aktivno bavim fudbalom, nisam sebe mogla da vidim van fudbala, i tako sam postala pomoćni trener u prvom timu. Nadam se da ću u budućnosti biti još bolji trener, jer pored sebe imam osobe od kojih mogu da učim i napredujem, kaže na kraju razgovora za Ero.ba Irena Bjelica.