Rudo nije pretjerano velik gradić na istoku Bosne i Hercegovine. Smješten gotovo na samoj granici sa Srbijom i Crnom Gorom na sportsku mapu Bosne i Hercegovine upisalo se preko odbojke. „Sport malih sredina“, kako se to za odbojku obično kaže, bilo je uvijek popularno u Rudom. Danas, nažalost, imamo samo ženski odbojkaški klub, ali tamo 80-tih godina postojao je i muški klub.
Upravo u njemu karijeru je počeo Ekrem Lagumdžija, jedan od najboljih odbojkaša naše zemlje.
– Rođen sam u Rudom, gdje sam narpavio svoje prve sportske korake. Kad kažem sportske, ne mislim odmah na odbojku , nego na košarku. Zbog svoje visine počeo sam se baviti košarkom, ali kako u Rudom nije bilo košarkaškog kluba, opredjelio sam se za odbojku, jer je postojao odbojkaški klub, prisjetio se svojih početaka Ekrem Lagumdžija.
Preko Mostara u odbojkaške visine
Vrlo brzo karijera ga je iz matičnog Rudog odvela u Mostar. Sredinom 80-tih tadašnji Student bio je u ekspanziji. Hamid Šoše, alfa i omega mostarske odbojke, stvarao je respektabilan tim, koji je ubrzo zakoračio i na prvoligašku scenu tadašnje Jugoslavije. Uz školovanje na faklultetu, Lagumdžija je sa mostarskim Studentom bilježio odlične rezultate. Jedne sezone bili su treći, a druge četvrti.
– Igrali smo kup utakmicu sa Studentom iz Mostara. Rudo je tada bilo član republičke, a Student Druge lige. Trener mostarskog kluba me je odmah primjetio i predložio mi da i ja pređem u Student. U dresu Studenta sam već došao na širi spisak tadašnje reprezentacije Jugoslavije.
Iz Mostara sportska karijera ga je odvela u Novi Sad. Vojvodina je uvijek bila jedan od najboljih timova Jugoslavije. O kakvoj je dominaciji riječ najbolje govori podatak da su, počev od 1985. godine pa do 2000. godine, odbojkaši Vojvodine bili prvaci što SFR Jugoslavije, što SR Jugoslavije koja je nastala disolucijom one „prethodne“ Jugoslavije. Osim titula državnog prvaka Lagumdžija je uskoro postao i standardni reprezentativac Jugoslavije, za koju će odigrati preko 300 utakmica. 1991. godine reprezenatcija Jugoslavije osvojila je 6. mjesto na Evropskom prvenstvu u Berlinu, a Lagumdžija je proglašen za najboljeg smečera prvenstva.
Nakon Vojvodine karijera ga je dovela u Grčku. Sa Arisom iz Soluna osvojio je Kup pobjednika kupova Evrope. To mu je, uz odlične igre u Grčkoj, bila preporuka da se oproba u najjačoj ligi u Evropi. Tek jednu sezonu proveo je u Bolonji, da bi nakon toga još nosio dres AEK-a iz Atine.
Želja da karijeru završi u svojoj domovini bila je jača, te je posljednje dane aktivne i bogate igračke karijere proveo u sarajevskom Sinposu.
Na samim počecima reprezentacije BiH
U danima nastanka BiH odbojkaške reprezentacije Lagumdžija je dao veliki doprinos. On se odmah stavio na raspolaganje Bosni i Hercegovini.
– Bili u to veoma teški trenutci, ali smo imali veliku želju da igramo, da pokažemo svijetu da je BiH i odbojkaška država. Nastupili smo na Mediteranskim igrama 1993. Nažalost zbog obaveza prema klubu ja nisam mogao igrati, ali sam aksnije bio na reprezentativnim akcijama, kaže Lagumdžija.
Bio je kratko selektor i muške i ženske reprezentacije. Nakon toga posvetio se radu sa mladima te je osnovao odbojkaški klub Smeč. Njihova akademija dala je veliki doprinos razvoju odbojkaškog sporta u našoj zemlji.