Umjetnička galerija Bosne i Hercegovine će 3. novembra ove godine ugostiti djela akademika Džeke Hodžića koji će sarajevskoj publici predstaviti izložbu “Stradanje Počitelja 1992-1995./99”.
Hodžić će od 200 radova posvećenih srednjevjekovnom gradu Počitelju, predstaviti njih 50 nastalih na artefaktima i predmetima koje je pronašao i pažljivo sakupljao u Počitelju nakon rata. Tu su karte umjetnika koji su učestvovali na Likovnoj koloniji, upotrebni predmeti, avan, peraljka, dekoracija iz stare Alijine džamije, komadi namještaja. Sve što je uspio pronaći preparirao je i sredio, jer, kako je rekao u razgovoru za Fenu, predmeti koji su nekada bili u upotrebi u Počitelju, ratnom su devastacijom izgubili svoje značenje.
– Ja sam ih okupio i dao im novu vrijednost. Reagovao sam akvarelom, crtežom, bojom, pastelima, uljem, lijepilom, smolama. Udahnuo sam im novi život da ih smjestim u muzeje, galerije, da im dam novo značenje, novi život – kazao je Hodžić.
Svima je, dodao je, poznata tragedija koja je zadesila jedan od najljepših srednjevjekovnih gradova na Balkanu – Počitelj. Stoga je sav angažman, intencija Hodžića, da oživi Počitelj kako se tragedija koju je grad doživio nikada ne bi ponovila. Izložba će počinjati slikom starog čovjeka sa sijedom bradom a završiti prikazom feniksa u uzletu, što će ukazivati da je Počitelj oživio.
– Imam urađena i godišnja doba, jer bez razlike što su tu ljudi ubijani, bilo je koncentracionih logora, protjerivanja, došli su neki novi ljudi…bez obzira što su Počitelj naselile neke ptice, krupne životinje – gušteri i zmije, priroda se nije mogla zaustaviti. Čovjek ne može da zaustavi stvaranje, jer se i dalje odvija ciklus godišnjih doba, zima proljeće, ljeto, jesen. To su neki osnovni motivi – kazao je Hodžić.
Ono što je Stvoritelj stvorio, poručio je, neuništivo je ljudskom rukom, jer će se to ponovo uzdignuti iznad ljudskih mračnih ideja i umova. Neke svoje radove Džeko Hodžić će pokloniti Nacionalnoj i univerzitetskoj biblioteci BiH, Fondaciji ”Obrazovanje gradi BiH”, Izdavačkoj kući “Buybook”, Umjetničkoj galeriji BiH, te pojedincima i saradnicima.