Turski predsjednik Erdogan je naredio jače zračne napade na kurdske pozicije u sjevernoj Siriji i Iraku. Također je najavio i da razmatra opciju kopnene ofenzive. Do ovakve eskalacije je došlo nakon bombaškog napada u centru Istanbula prošlog tjedna. Ankara za napad krivi kurdske frakcije, ali PKK i YPG tvrde da ne stoje iz napada.
Erdogan je jučer okrivio Rusiju za ovakav razvoj događaja. Tvrdi da Rusija nije “izvršila obveze” koje su dogovorili u Sočiju 2019. Naime, Rusija je trebala ukloniti položaje “terorista” u zoni od 30 km od granice s Turskom.
“Kazahstan je danas domaćin nove runde pregovora u Astani na kojima će tema biti stanje u Siriji. Na sastanku bi Rusija, Turska, Iran i sirijska oporba trebali moći razgovarati o Erdoganovoj operaciji”, rekao je za ruske novine Nezavisimaya Gazeta zamjenik ruskog ministra vanjskih poslova Mihail Bogdanov.
Ova vojna akcija, nazvana “Kandža-Mač”, usredotočena je na slamanje kurdskih oružanih formacija kao i prijašnje operacije, ali je poprimila i neke nove značajke. Ankara je najavila da će smanjiti komunikaciju s Moskvom i da će o provedbi operacije ovog puta obavještavati sami Damask (koji je ruski saveznik).
Usred izvješća da će Ankara koordinirati svoju operaciju Claw-Sword sa sirijskim obavještajnim službama, turski predsjednik Recep Tayyip Erdogan dao je prilično rezonantne izjave na letu za Katar. Dan nakon ceremonije otvaranja nogometnog prvenstva, novinska agencija AA je izvijestila je da je turski čelnik rekao da neće obavijestiti ni Rusiju ni Sjedinjene Države o planiranim napadima na ciljeve u Siriji i Iraku.
“Nismo razgovarali o operaciji ni s g. Bidenom ni s g. Putinom. U isto vrijeme, i Biden i Putin dobro su svjesni stajališta Ankare i činjenice da bismo mogli izvršiti napade u regiji u bilo kojem trenutku”, rekao je Erdogan.
“Turska će sama odlučiti koje korake treba poduzeti”, inzistirao je.
Stručnjaci među umirovljenim turskim generalima opetovano su rekli turskim medijima da su Rusija i druge vanjske sile te koje navodno koče potencijalnu normalizaciju s predsjednikom Asadom u Damasku. S obzirom na to, postavlja se pitanje mogu li sama operacija i Erdoganova konfrontirajuća retorika ugroziti rusko stajalište o postkonfliktnom rješenju. Ruski analitičar Kiril Semenov za Nezavisimaya Gazetu govori kako sumnja da bi bilo kakva pojačana koordinacija između Ankare i Damaska o Erdoganovoj vojnoj operaciji protiv Kurda mogla naštetiti Moskvi. Dapače,
“Rusiji uopće ne bi bilo od koristi da kontrolira svaki sirijski proces s obzirom na trenutne okolnosti”, rekao je analitičar.
Zbog toga Moskva traži približavanje Ankare i Damaska jer bi se na taj način Rusija oslobodila svake pretjerane odgovornosti za mnoga zbivanja u Siriji, objasnio je.