Odnosi između Saudijske Arabije i Irana posljednjih su godina napeti, a dvije zemlje vode borbu za prevlast u regiji. Dvije nacije imaju dugu povijest nepovjerenja i ideoloških razlika, pri čemu je Iran pretežno šiitska muslimanska zemlja, a Saudijska Arabija pretežno sunitska muslimanska zemlja. Posljednjih su godina dvije zemlje sudjelovale u brojnim sukobima i sporovima, uključujući Jemen i Siriju, gdje su podržavale suprotstavljene strane u građanskim ratovima. Osim toga, bilo je nekoliko slučajeva napetosti između dviju zemalja oko pitanja kao što su cijene nafte, uloga Vijeća za suradnju arapskih zemalja Zaljeva i status Jeruzalema.
Iranski ministar vanjskih poslova Husein Amir-Abdollahian poručio je u petak u Bejrutu da se nada normalizaciji odnosa sa Saudijskom Arabijom koja bi omogućila ponovno otvaranje veleposlanstava dviju regionalnih sila koja su zatvorena već sedam godina, javlja Reuters.
Dijalog Irana i Saudijske Arabije počeo je u Bagdadu, a zadnji sastanak održao se u travnju 2022. Iranski ministar se nakon toga nakratko sastao sa saudijskim kolegom u okviru regionalnog skupa u Jordanu u prosincu 2022. “Pozitivno gledamo na povratak normalnim vezama sa Saudijskom Arabijom koje bi dovele do ponovnog otvaranja predstavništava i veleposlanstava u Teheranu i u Rijadu, u okviru dijaloga dviju zemalja koji se treba nastaviti”, rekao je Abdollahian na tiskovnoj konferenciji.
Izjave ministra koji je u četvrtak navečer doputovao u Bejrut, dolaze u trenutku kada Iran, koji potresa val prosvjeda, optužuje svoje “neprijatelje” na čelu sa Sjedinjenim Američkim Državama, da potiču prosvjede i ističe saudijsku ulogu u financiranju “neprijateljskih” glasila na perzijskom u inozemstvu. Teheran je u studenom pozvao Rijad da promijeni svoje “neprijateljsko” ponašanje i zaprijetio susjedima Irana, među kojima Saudijskoj Arabiji, da će odgovoriti na svaki pokušaj destabilizacije zemlje.
Dvije su zemlje prekinule veze prije sedam godina, nakon napada na saudijska diplomatska predstavništva u Islamskoj Republici, pošto je Rijad smaknuo istaknutog šijitskog vjerskog čelnika. Teheran i Rijad podupiru suparničke strane u nekoliko sukoba u regiji, pa tako i u Jemenu. Iran ima veći utjecaj u Iraku i u Libanonu i podupire režim predsjednika Bašara al Asada u Siriji.