Šef američke diplomacije Antony Blinken stigao je u nedjelju u Kairo, prvu etapu turneje po Bliskom istoku gdje se ponovo razbuktao izraelsko-palestinski sukob, s minimalnim šansama da će iskoristiti utjecaj SAD-a u cilju ublažavanja napetosti, piše AFP.
Prije nego se uputi u Jeruzalem i Ramalu, gdje će boraviti u ponedjeljak i utorak, Blinken se danas sastaje s egipatskim predsjednikom Fatahom al-Sisijem i ministrom vanjskih poslova Samehom Choukrijem.
U Egiptu, velikom regionalnom savezniku SAD-a, Blinken će prvenstveno razgovarati o Libiji i Sudanu, no izgledno je da će tim razgovorima dominirati sukob Izraela s Palestincima. Kairo, naime, tradicionalno igra ulogu posrednika između dviju strana. Sigurnosna situacija se u Izraelu i palestinskim područjima dramatično pogoršala, s atentatima Palestinaca na civile ispred sinagoge i intervencijom izraelske vojske u Jeninu, na Zapadnoj obali.
U četvrtak je u Jeninu na Zapadnoj obali, u sukobima s izraelskim vojnicima ubijeno devet Palestinaca i 20 ranjeno. Izrael je priopćio da je operacija u Jeninu izvedena u svrhu uhićenja pripadnika militantne skupine Islamski džihad. Potom je u palestinskim napadima u petak i subotu ubijeno sedam i ranjeno 12 ljudi. U svjetlu ponovnog rasplamsavanja nasilja, za očekivati je da će Blinken s izraelskim premijerom Benjaminom Netanjahuom i palestinskim predsjednikom Mahmudom Abasom razgovarati o potrebi primjene “hitnih mjera za smirivanje situacije”.
SAD je prethodno najsnažnije osudio napad u istočnom Jeruzalemu kao “gnusan” čin i poručio da američka “predanost sigurnosti Izraela ostaje čvrsta”. No, manevarski prostor američkog državnog tajnika je, kako se čini, ograničen na pozive na smirivanje stanja i analitičari ne očekuju previše od Blinkenovog posjeta. Smatraju da će se Washington zaustaviti na opetovanim pozivima na rješenje koje predviđa dvije zasebne države.
“Najbolje što mogu postići jest da se stanje stabilizira kako bi se izbjeglo ponavljanje svibnja 2021.”, posljednjeg oružanog sukoba između Izraela i palestinskih skupina u Gazi, ocijenio je David Miller, bivši američki pregovarač i stručnjak Zaklade za međunarodni mir Carnegie.
Ghaith Al-Omari, stručnjak Instituta Washington, tvrdi da “taj posjet ne signalizira nikakvu promjenu u američkom stajalištu prema izraelsko-palestinskom sukobu”, ali je uvjeren da “razgovor s Mahmudom Abasom neće biti ugodan”.
Analitičari također tvrde da ovim posjetom Blinkena Washington daje do znanja da se želi žurno povezati s Netanyahuom s kojim je administracija demokratskog predsjednika Joea Bidena od početka imala zategnute odnose. Prije Blinkena u posjetu Izraelu je boravio savjetnik Bijele kuće za nacionalnu sigurnost Jake Sullivan koji je izraelskog premijera uvjeravao u američku potporu Izraelu.
“Nikada nisam vidio toliko posjeta na visokoj razini za bilo koje administracije. Ovo je bez presedana”, rekao je Miller.
Zamjenik glasnogovornika Državnog tajništva SAD-a (State department) Vedant Patel kazao je da će Blinken inzistirati “na važnosti da se zadrži povijesni status quo” na Brdu hrama u Istočnom Jeruzalemu. Plato džamija ili Brdo hrama je treće najsvetije mjesto islama. Međutim, ono je također sveto i Židovima jer su se tamo nekoć nalazila dva židovska hrama.
Abrahamski sporazumi, postignuti za vrijeme bivše administracije predsjednika Donalda Trumpa, kao proces normalizacije odnosa Izraela i više arapskih zemalja, također će biti predmet razgovora, a Netanyahu se nada da će se tom procesu pridružiti i Saudijska Arabija.
Tijekom današnje posjete Egiptu, koji uživa izdašnu američku vojnu pomoć, Blinken će se sastati i spredstavnicima civilnog društva koji podsjećaju da u egipatskim zatvorima čami čak 60.000 političkih zatvorenika.