Glavni tajnik NATO-a rekao je da je veći prioritet da se Finska i Švedska brzo pridruže vojnom savezu nego to učine zajedno. Naime, velika je šansa da bi Finska mogla ući prva jer Turska i dalje blokira ulazak Švedske zbog tvrdnje da Stockholm podržava kurdske ekstremiste koje Turska želi. Također, Švedskoj nije pomoglo ni to što je policija nedavno dozvolila paljenje Kurana.
Govoreći prije sastanka ministara obrane NATO-a u sjedištu saveza u Bruxellesu u utorak, Jens Stoltenberg rekao je da “glavno pitanje nije hoće li Finska i Švedska pristupiti zajedno”.
“Glavno je pitanje da obje budu ratificirane kao punopravne članice što je prije moguće”, rekao je novinarima, prenosi Al Jazeera.
Stoltenbergovi komentari označili su prvo otvoreno priznanje NATO-a da bi se dvije zemlje mogle zasebno pridružiti savezu nakon što su napustile desetljeća nesvrstanosti i podnijele zahtjev za članstvo u NATO-u nakon ruske invazije punog opsega na Ukrajinu u veljači prošle godine.
Njihove zahtjeve za članstvo ratificiralo je svih 30 država članica transatlantskog saveza, osim Mađarske i Turske, koje se mnogi smatraju glavnom kočnicom za njihovo pridruživanje. Potrebno je jednoglasno odobrenje da svaka zemlja postane nova članica. Mađarska je do sada tri puta pomicala datum ratifikacije za obje zemlje, ali nije javno iznijela nikakve značajnije primjedbe na pridruživanje bilo koje od njih.
Zapadni dužnosnici rekli su da bi više voljeli da se obje zemlje zajedno pridruže NATO savezu, djelomice zato što bi ih bilo lakše integrirati u isto vrijeme u njegove vojne strukture. Švedski premijer Ulf Kristersson također je rekao da postoje “očiti” razlozi da njegova zemlja i Finska budu odobrene kao članice “ruku pod ruku”, među ostalim i zato što postoji već jaka vojna suradnja između te dvije zemlje. Finski ministar vanjskih poslova rekao je krajem prošlog mjeseca da ostaje pri svom planu pridruživanja NATO-u u isto vrijeme kada i Švedska.
“Naša snažna želja i dalje je pridružiti se NATO-u zajedno sa Švedskom”, rekao je Pekka Haavisto.
Međutim, finski parlamentarni klubovi rekli su prošli tjedan da bi mogli ratificirati temeljne ugovore NATO-a u nadolazećim tjednima, korak koji bi mogao dovesti do toga da Helsinki nastavi s članstvom prije Švedske.