Prema posljednjim informacijama, državljani Bosne i Hercegovine koji su uspjeli preći granični prelaz Rafah se nalaze u glavnom egipatskom gradu, Kairu. Zvanična Doha, pored troškova putovanja prema Bosni i Hercegovini, snosiće i troškove smještaja bh. državljana u Kairu.
U toku je telefonska sjednica Savjeta ministara Bosne i Hercegovine u vezi sa odobravanjem ulaska u Bosnu i Hercegovinu bh. državljanima evakuisanim iz Gaze. Ministar spoljnih poslova Bosne i Hercegovine objavio je da krizni štab ovog ministarstva radi bez prestanka, te da imaju odličnu komunikaciju sa Ministarstvom bezbjednosti i ostalim institucijama BiH.
Na dolasku građana Bosne i Hercegovine i njihovih srodnika evakuisanih sa područja Gaze radi se neprestano, objavio je ministar spoljnih poslova BiH Elmedin Konaković.
“Veliki broj zemalja još uvijek nije izveo svoje građane, a među njima su i neke svjetske sile. Radimo neprestano na dolasku građana BiH i njihovih srodnika u svoju zemlju. Od sinoć se povećao broj, još nekoliko lica je stiglo do Egipta”, rekao je Konaković.
Ministar bezbjednosti BiH insistira na strogim bezbjednosnim provjerama lica koja nemaju državljanstvo Bosne i Hercegovine, kako bi se utvrdilo da ne predstavljaju opasnost po bezbjednost, jer se broj na spisku, sa prvobitnih 25 državljana i 11 članova njihovih porodica, povećao na 54 imena. Nakon ulaska u BiH dužni su se javiti Službi za poslove sa strancima u svrhu evidentiranja boravišne adrese.
“U Bosnu i Hercegovinu mogu ući samo državljani BiH i oni koji su bliski srodnici, a kad kažemo bliski srodnici mislimo na djecu roditelja koji imaju državljanstvo, na roditelje djece koja imaju državljanstvo i na bračne drugove”, objašnjava Nešić.
“Za daljnje aktivnosti, Služba za poslove sa strancima, vezano za njihov boravišni status, postupiće u skladu sa odredbama Zakona o strancima i eventualnim odlukama nadležnih organa Bosne i Hercegovine”, saopšteno je iz Službe za poslove sa strancima BiH.
Zemlje regiona reagovale su brže – svi hrvatski državljani koji su se u Gazi prijavili za pomoć i za evakuaciju, njih 22, već je na teritoriji te zemlje. Stručnjak za bezbjednosna pitanja iz Zagreba Pavle Kalinić za našu televiziju kaže da bezbjednosne provjere nisu na odmet, posebno u kontekstu migrantske krize kojoj svjedočimo.
“Činjenica je da bi ove ljude, u svakom slučaju, trebalo propustiti. Mislim da ih treba primiti i da treba sigurnosnu provjeru napraviti i tamo gdje se sad nalaze i, naravno, dodatna sigurnosna provjera kad dođu u Bosnu i Hercegovinu, međutim, ovi migrantski valovi koji prolaze, oni su sigurno glavna ruta kuda će proći i oni koji stvarno žele otići u neki bolji život i, nažalost, oni koji dolaze u Evropu da bi napravili nešto što nema veze sa boljim životom”, smatra Kalinić.