U cilju prevencije i smanjenja opasnosti od poplava na području Sanskog Mosta, u proteklih nekoliko mjeseci poduzete su široke aktivnosti oko regulacije i produbljivanja riječnih korita. Prema riječima Saida Ramića, načelnika Civilne zaštite, radilo se na području mjesnih zajednica koje su bile pogođene poplavama, te je regulisano više desetina kilometara lokalnih vodotoka.
“Akcija je poduzeta na području naselja koja su stradala u poplavama koje su nas zadesile u decembru prošle i maju ove godine. Tada se pokazalo kako manje rijeke i potoci nisu u stanju da prihvate ogromne količine padavina u kratkom vremenskom roku, pa je dolazilo do izlijevanja. Bili su ugroženi stambeni i pomoćni objekti, poljoprivredno zemljište i infrastruktura”, istakao je Ramić.
Prema njegovim riječima, pomenuti radovi su provedeni na rijeci Blihi, u naselju Alagića polje, gdje se ta rijeka izlijevala, te na kritičnim mjestima na vodotocima Željeznice, Majdanuše, Gračanice te drugih manjih rijeka i potoka.
Također, u cilju sprečavanja poplava u naselju Krkojevci prokopani su odvodni kanali kako bi površinske vode mogle oticati u rijeku Sanu.
“Nažalost, u mnogim naseljima su takvi odvodni kanali, od kojih mnogi potiču još iz doba austrougarske vladavine, uništeni ili zatrpani zbog nelegalne gradnje. To predstavlja veliki problem jer tako dolazi do poplava i voda nema gdje odlaziti”, istakao je Ramić.
On je dodao kako su u proteklim godinama na kritičnim tačkama na obalama Sane izgrađeni odbrambeni zidovi i nasipi, ali da se pokazalo kako posljednjih godina veći problem predstavljaju njene pritoke i lokalni vodotoci. U poplavama koje su zadesile više naselja na području Sanskog Mosta u decembru prošle i maju ove godine pričinjena je šteta koja je procijenjena na više od deset miliona maraka.
(Nezavisne)