Jasmin Trnovac svoj profesionalni i stručni put gradi već dugo. Nekoliko sezona radio je i u Veležu, kao član stručnog štaba zadužen za fizičku spremu. Trenutno je u Saudijskoj Arabiji. Koliko si već u Saudijskoj Arabiji i kojem rangu takmičenja je riječ ?
– Ulazim u 8 mjesec rada u S.Arabiji a klub se zove Al Orobah FC, regija Al Jouf, grad Sakaka. Riječ je o Yellow league koja je drugi rang takmičenja u Saudijskoj Arabiji. Svaki od klubova ima pravo da dovede 7 stranaca koji prave prevagu u ovoj ligi, kaže na početku razgovora za Ero.ba Jasmin Trovac, Mostarac koji trenutno živi i radi na Arapskom poluostrvu i nastavlja:
– Za transfere se izdvajaju veliki novci, pa mogu da kažem i desetine miliona. Al Qadisiyah Diagnea dovede za 15 mil., Vietta 20 mil… Npr. mi smo prodali najboljeg strijelca Tiaga Bezzeru prije 3 sedmice za 2 miliona, a on će napuniti 37 godina za koji dan. Za naše uslove u BiH to je ozbiljna cifra. Mogu sigurno da kažem da je liga jaka i kvalitetna, jer u njoj se takmiče ove godine velika igračka i trenerska imena kao npr. u lidera Al Qadisiyah koji izdvaja velike novce su Lucas Vietto (ex Atletico Madrid,Villareal..),Carillo (Sporting, Benfica, Watford), Hack (Mainz), Robles (Everton) kao i treneri Robbie Fowler, Michael(ex Sevilla, Getafe, Marseille. Recimo kod mene u klubu je Vurnon Anita (ex Ajax,Leeds, Newcastle ) sigurno veliko ime uz Connora Paina (ex U-21 England ),Mounir El Allouchi,Dziugas Bartkus,Mateus Duarte,Beni Nkololo koji cine okosnicu tima. Moj tim je spoj mladosti i iskustva, u kojem svako jasno zna šta mu je zadatak. Skrivena ambicija je top 3 koja bi nas vodila u Super ligu gdje nastupaju zvijezde
Klub u kojem radi je pravi BiH stručni tim, što svakako olakšava i rad i život.
– Sa mnom u stručnom stabu je tim BIH stručnjaka na čelu sa Rusmirom Cvikom koji se ranije otisnuo van naših granica i napravio zapažene uspjehe u Kini, Kuvajtu i sada u Saudijskoj Arabiji. Tu su još asistent Bakir Šerbo, Elvis Karić specijalista za golmane i video analitičar Aldin Kametović. Sigurno da smo našim radom i rezultatima ove godine skrenuli pažnju na sebe, te samim tim prezentovali našu zemlju u najboljem svijetlu i u budućnosti trasirali put trenerima sa BiH pasošem. Što se tiče samih uslova za rad, moje mišljenje je da još kasne za Evropom, mislim na ove razvijene fudbalske zemlje, ali to će se promijeniti kroz koju godinu. Prije par godina počeli su da rade na infrastrukturi, prave savremene trening kampove, sale za oporavak i mnoge druge popratne objekte.
Prelazak iz BiH fudbala u Saudijsku Arabiju ? Generalno kakav je kvalitet fudbala ako ga usporedimo ?
– Na početku je potrebna prilagodba općenito na život ovdje, a zatim na fudbal i sve ostalo. Fudbal je ovde dosta napredovao dolaskom stranih trenera i primjenjivanjem njihove filozofije, samo je problem što kratko traju. Zna se desiti uvežeš 2-3 poraza i već si bivši. Doduše to se i kod nas u Premier ligi zna desiti. Evo vam jedan primjer, mi smo jedan od tri stručna štaba koji su ostali nakon pola godine, a 15 ih je već smjenjeno. Za neki veći pomak potrebno vrijeme koje će se dati stručnom štabu da prenese svoju viziju na tim i tako podići njihovu performansu i praviti dobre rezultate.
O kolikim razlikama možemo pričati ako uspoređujemo BiH i Saudijski fudbal ?
– Kada bi usporedio našu PL BIH sa Yellow league, sigurno bi rekao da je ova Saudijska liga intezivnija tj.fudbalski rečeno ima više tranzicija nego Premier ligi BIH, što je dobro ako uzmemo kondicione parametre jer se više trči u visokom intezitetu, a sa druge strane to nam ukazuje na lošu taktičku obučenost odgovornost igrača. Jedan od razloga što je to tako je što svaka ekipa promjeni 80% igrača svake sezone i 1-2 trenera. Jednostavno nema se mnogo vremena. U Premier ligi BIH se to malo rjeđe događaja, jer igrači su duže na okupu i sto mi volimo žargonski reći “bolje stoje na terenu”
Pratiš li Velež i našu ligu ?
– Uvijek. Ove sezone sam sve utakmice pregledao, čak dvije uživo dok sam bio na pauzi Velež-Posušje i Velež-Zrinjski. Sve što se prenosi na tv-u pogledam. I sada znam 90% rostera ekipa iz PL BIH. Ipak sam skoro 7 godina radio u našoj ligi ??
Koliko je važna uloga kondicionog trenera u radu ekipe i šta podrazumjeva rad kondicionog trenera ? Nekad je to bilo samo kad su pripreme, kolika je razlika danas?
– Ja bih rekao veoma važna.
Zasto?
-Probat cu da vam objasnim. Pričat su u fudbalskoj kondiciji, a ne o kondiciji općenito jer ima dodirnih tacaka ali nije isto..
Fudbalska kondicija podrazumjeva bilo koji vid kretnje bio on sa loptom ili bez nje, bilo da se radi o tehničkom treningu, taktičkom ili kondicionom. U modernom fudbalu tako i ustalim sportovima 90% treninga radi se sa loptom, dok se ostale kretnje rade bez lopte, u zavisnosti od cilja tog treninga. Evo jedan primjer. Fudbaleri rade taktički trening, neka pomjeranja unutar i između linija, reakcija na duge lopte itd
Tu je primarni faktor taktika. Šta igrač treba da radi ? Treba da se kreće i postavlja u zadatoj formaciji i prilagođaje se protivniku ili da izlazi visoko u presing eto ga onda ima i kondicija u taktičkom treningu. Kada igrač treba da reaguje na dugu loptu ili da je primi i distribuira dalje onda ima i fudbalske tehnike u taktičkom treningu. Znači u svakom treningu imamo sve,samo je različiti akcenat, kaže Trnovac i nastavlja:
– Šta želim da kažem ovim izlaganjem da kondicioni treneri treba da se više edukuju u svom sportu tj.prije svega da razumiju taj sport i njegove energetske zahtjeve i kretne strukture. Teško se sama kondicija može popraviti u teretani, ni ti možemo napravit u njoj taj ambijent sa treninga ili utakmice i praviti te kretnje koje fudbal zahtjeva. Jednsotavno nije moguće trčati na traci u teretani i reći da si “spremio fudbalera”, jer u mnoštvo fudbalskih akcija imamo promjene smjera, fudbalske tranzicije koje direktno utiču na kondicionu pripremu. U fudbalu lopta i protivnik diriguju našim kretnim strukturama i njenoj brzini, tj. kada utrčati u prostor, kada se otkriti, u kojem momentu skočiti, uklizati, šutirati, uputiti pas, raditi povratna trčanja itd.. Samim ovim izlaganjem vam govorim koliko je važan kondicioni trener, jer on kreira sadržaj zajedno sa stručnim štabom i potreban je u svakoj fazi treninga, a ne samo na pripremama. On mora poznavati sport kojeg trenira i biti jedna bitna karika u stručnom stabu. Uz rad na terenu treba da bude u komunikaciji sa kinezitarapeutom da kupi informacije o povrijeđenim i oporavljenim igračima, da ih uvodi kroz proces oporavka u timski trening, da radi preventivne treninge u gym-u, da prati opterećenje tokom treninga putem savremenih instrumenata GPS-a. I na osnovu tih podataka daje info stručnom štabu o fizičkom stanju igrača, da li je imao kvalitetan podražaj kroz trening, treba li da radi nadopunu poslije, da li sutra treba da bude trening visokog ili niskog inteziteta, koga treba odmoriti itd…
Iz vašeg izlaganja je jasno da su davno prošla vremena kad je kondionici trener bio tek neka sporedna karika.
– Ranije to nije bio slučaj, jer je kondicioni trener je radio većinom u pripremnom periodu i bavio se bazičnom kondicionom pripremom i pripreme su trajale 2-3 mjeseca. Npr. mjesec dana se ide na planinu i rade neke varijante trčanja uz stranu i niz stranu, vježbe snage… a naredni mjesec – dva se uigravao tim za prvenstvo. Prije 25-30 god treniralo se više a trčalo manje i igralo sporije, a danas moderni fudbal manje se trenira a trči više i igra brže. Danas pripreme traju “samo” 6-7 sedmica, gdje sve mora da se ukomponuje
Za rad sportiste, fudbalera važan je proces oporavka. Kakve uslove nude klubovi u Saudijskoj Arabiji u odnosu na Evropu ?
– Oporavak je jednako bitan kao i sami trening. Kod sportista pa tako i kod fudbalera imamo aktivni i pasivni oporavak. Aktivni je kad radimo neke vježbe nisko intezivne, npr aerobna trčanja, vježbe mobilnosti i aktivacije dan poslije utakmice ili nekog jakog treninga. Pasivni oporavak primjenjujemo kroz masaže, toplo-hladne kupke, kompresijske čizme, krio komore, ali po meni najvažnije i najjeftinije sredstvo za pasivni oporavak je kvalitetan san i dobra prehrana bogata proteinima, hidratima, kvalitetnim mastima, vitaminima i mineralima. Jednostavno što bolji i brži oporavak onda je bolja izvedba naredni dan. Što se tiče Saudijske Arabije i usporedbe sa Evropom rekao bi da kasne ali jako malo. Dolaskom struke iz Evrope počeli su davati značaja i ovom segmentu koji je jako važan za fudbal.
Trenerska akrije počela je dosta davno. Iako ste mladi steklo se dosta iskustva.
– Za moje trenerske početke poslije završenog fakulteta zaslužan je doc.dr.Damir Đedovic, alfa i omega KVS “ORKA” gdje sam proveo 6 godina i afirmisao se kao trener. Zahvaljujem se mojim starijim kolegama trenerima iz Veleža na svim savjetima i prenesenom iskustvu. Sa njima sam proveo 6 nezaboravnih godina uz osvojen Kup BIH i dvije kvalifikacije u Konferencijsku ligu. Tu mislim na Dudića, Kalajdžića, Rahimića, Đurasovića, Melhera, Kodru… Također moram spomenuti i mog kolegu Elija Ćorica koji pravi jednu pravu priču sa UŠS Fortuna Mostar, gdje sam radio kao trener u kratkom periodu. Hvala čitavom staff-u AL OROBAH FC na čelu sa Cvikom,Serbom,Karicem i Kametovicem. Na kraju, ništa ne bi bilo bez toga i to moram posebno istaći i veliko hvala mojoj familiji, a posebno mojoj majci i bratu koji su bili uz mene na ovom mom putu, kaže na kraju razgovora za Ero.ba Jasmin Trnovac, Mostarac koji trenutno kao trener radi u Saudijskoj Arabiji.