Srebrenica je dan nakon 11. jula, kolektivne dženaze i ukopa žrtava genocida počinjenog u julu 1995. godine – ponovno poluprazna, i u njoj građani, koji su tu tokom cijele godine, nastavljaju svoj život. Kako živi Srebrenica ostala 364 dana u godini?
Oči domaće i svjetske javnosti 11. jula bile su uprte u Srebrenicu. Dan kasnije, na ulicama Srebrenice tek po koji prolaznik.
MUHAMED AVDIĆ, stanovnik Srebrenice
“Najbolji pokazatelj su ove puste ulice kako Srebrenica živi poslije 11. jula. Veoma teško u Srebrenici se živi i bojim se u narednih deset godina u ovakvim uslovima hoće li Srebrenica imati i osnovnu školu”.
Pored pustih ulica, sve je više i pustih učionica.
SADIK SALIMOVIĆ, novinar iz Srebrenice
“U Srebrenici ima 370 učenika, u srednjoškolskom centru isto takoi, ali su većinom učenici iz Bratunca i Ljubovije. U Srebrenici se ni ne rađaju djeca, rijetko vidite i koju trudnu ženu. Ja kao novinar bilježio sam u svojoj hronologiji od 72. Kad pogledam Srebrenica je prije 52 godine bila razvijenija nego sada”.
Stanovnici Srebrenice žive od danas do sutra, zaboravljeni od svih, kaže novinar Marinko Sekulić.
MARINKO SEKULIĆ, novinar iz Srebrenice
“U Srebrenicu niko ništa ne ulaže i narod ovdje je kolateralna šteta. Ja imam petoro djece, nijedno ne živi ovdje, a stara izreka kaže “niko ne ide od vruće pogače”. Da su mogli ostali bi, kako moji tako i mnogi drugi”.
Srebreničani znaju šta je rješenje, ali do sada, kažu, nije bilo ni volje ni želje da se stvari promijene.
ZEKERIJAH HADŽIĆ, stanovnik Srebrenice
“Mislim da bi mogli dobro da žive svi u Srebrenici i dolazili bi da žive. Imate banju Guber, jezero Perućac… tako da bi mi sigurno znali da se organizujemo kada bi opština dobila resurse da upravlja njima i kada bi pustila politika”.
Živjeti u Srebrenici ostalim danima, i mimo 11. Jula, jednako je teško kao i 11. Samo što je tada ovdje više ljudi. kažu nam mještani. U i oko Srebrenice bilo je mnogo planova i projekata, ali od nekadašnje najarzvijenije opštine ostao je samo trag u sjećanju. Srebrenica je danas opština bez autobuske stanice, banke, pekare i mesare.