Njemačka privreda suočena je s nastavkom stagnacije ove godine, nakon blagog pada u 2023., pokazale su jesenske prognoze Instituta za ekonomska istraživanja (ifo). Prema izvješću, cjenovno prilagođeni bruto domaći proizvod (BDP) vjerojatno će ove godine ostati nepromijenjen, nakon što je prošle godine pao za 0.3 posto.
Prognoze za 2025. i 2026. pokazuju skroman rast, s očekivanim povećanjem od 0.9 posto u 2025. i 1.5 posto u 2026. godini. Međutim, ovo je znatno niže od prethodnih očekivanja iz ljetnog izvješća, koja su predviđala rast od 0.4 posto u 2024. i 1.5 posto u 2025. godini.
Industrijska aktivnost i osobna potrošnja oporavljaju se sporije od očekivanog, a izvozni sektor, iako se oslanja na pozitivne pomake u globalnom gospodarstvu, i dalje se suočava s izazovima slabe konkurentnosti. Premda su se troškovi energije smanjili, njemačke kompanije smatraju da su i dalje u nepovoljnom položaju u odnosu na konkurente, kako na europskim, tako i na globalnim tržištima.
Strukturna kriza
Timo Wollmershaeuser, ifoov ekonomist, opisuje ovu stagnaciju kao rezultat “strukturne krize” te upozorava na dugogodišnje nedovoljno ulaganje u industriju. Premještanje fokusa s industrije na uslužni sektor, zajedno s izazovima poput klimatskih promjena, digitalizacije, demografskih promjena i visokih cijena energije, doprinijelo je trenutnoj slaboj produktivnosti.
Nezaposlenost bi se trebala povećati na šest posto u ovoj godini, dok se u 2024. očekuje blagi pad. Također podsjećamo da je njemačka industrija bila ovisna o jeftinom ruskom plinu te da je tu simbiozu okončao teroristički napad na plinovod Sjeverni tok.