Institut za razvoj mladih KULT proveo je tokom prve polovine ove godine istraživanje o političkoj pismenosti mladih u Bosni i Hercegovini. Rezultati do kojih se došlo uglavnom se mogu sažeti tako da mlade ljude ne zanima politika. Više od polovine ispitanika ne zna ko su entitetski premijeri, ko je predsjedavajući Vijeća ministara. Mnogima nije jasna razlika između zakonodavne i izvršne vlasti.
Mlade ljude u Bosni i Hercegovini politika uglavnom uopšte ne zanima ili ne pretjerano. Rijetki su oni koji su upoznati sa političkom scenom. Prilikom istraživanja ispitanici su bili podijeljeni u tri starosne grupe. Prva je bila od 15 do 19, druga od 20 do 24 i treća od 25 do 30 godina.
Nevio Bruk, Institut za razvoj mladih KULT
Prilikom analize podataka primjetili smo da najmanje znanja kroz istraživanje odnosno kroz odgovore na pitanja su pokazali upravo mladi u ovoj grupi od 15 do 19 godina. Dok ove druge dvije dobne skupine pokazuju malo veće znanje o političkoj pirmenosti u BiH
Rezultati do kojih se došlo ne iznenađuju politikologe prema čijem mišljenju je glavni razlog političke nepismenosti mladih loš obrazovni sistem. Naravno, treba uzeti u obzir uzrast ispitanika, ali i činjenicu da se mladi danas o svemu, pa i o politici, uglavnom informišu na društvenim mrežama
Mladen Bubonjić, Fakultet političkih nauka Nezavisni univerzitet Banjaluka
“Njih u tim godinama zaista ne zanimaju te ozbiljne političke, društvene, visoke društvene političke teme. Treba uzeti u obzir i duh vremena uslobno rečena i ovaj brzi način života. I sve što se dešava u njihovim životima. Dešava se na društvenim mrežama”.
Istraživanje političke pismenosti provedeno je anonimnim anketiranjem 1.069 mladih širom zemlje u dobi od 15 do 30 godina, u 68 od ukupno 148 lokalnih zajednica u Bosni i Hercegovini, tako da se može posmatrati kao reprezentativan nacionalni uzorak.